13 Temmuz 2020 Pazartesi

DİŞLERİMİZİ KORUMAK

Mehmet Başeğmez

Mehmet Başeğmez

E-Posta : afyonbuyuksehir@gmail.com

 DİŞLERİMİZİ KORUMAK

 

Dişlerimizi korumak günlük yaşantımızda yapmamız gereken en önemli görevlerden birisidir. Dişlerimizin bakımı her gün ve düzenli olarak yapılması gereklidir. Diş temizliğine önem vermemiz dini açıdan da yapmamız gereken önemli bir davranıştır. Ancak toplumumuzda diş temizliği hiç de iyi bir durumda değildir. Bunun nedeni diş sağlığını koruma konusunda iyi eğitim almayan bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor diye düşünenlerdenim. Eğitim bildiğimiz gibi ailede başlayan bir süreç ve ailelerimiz bize yeteri kadar vakit ayırmadığı bir çocukluk döneminde çocuk temizliğin nerede başlayacağını ve nerede biteceğini bilememektedir.

Çocuklarımızın düzenli ve özenli bir temizlik bilincine sahip bireyler olmasında ailenin önemi çok büyüktür. Ailede anne ve baba kendi dişlerini temizliyorsa çocuklar da anne ve babadan örnek alıp ağız, diş sağlığı ve temizliğine gerekli önem ve hassasiyeti gösterebilir.

 

Eğitimin ailede başladığı dünyamızda daha sonra okulda diş sağlığını koruma eğitimi verilmektedir. Ancak yine yeterli midir, değildir. Öğretmenler öğrencilerine yeteri kadar önem gösteriyor mu bilemeyiz ama fırçalar çantada, dişler yolunda projesi ile öğrencilere diş sağlığı bilinci aşılanmaya çalışıldı. Öğrenciler de diş fırçalarını çantalarına alarak dişlerini fırçalamak için yola koyuldular. Ancak okulda öğrendikleri diş fırçalama alışkanlığını evlerinde devam ettirmek için anne ve babalar maalesef özen göstermiyor. Çantada olan fırçalar keşke evde de çıksa da çocuklarımız dişlerini güzel güzel fırçalasa. TV ve bilgisayar gibi teknolojik ürünler çocuklarımızı çevreledikle diş fırçalama ötelenmeye devam edileceğe benziyor. Ama okuldan geldikten sonra düzenli bir programla dişlerini fırçalatan ve kendileri de fırçalayan anne babalarımız da yok değil. Ancak sayısı tahmin edeceğiniz üzere azınlık düzeyinde. Diş sağlığını koruma işlemi en iyi şekliyle toplumu bilinçlendirmek ve bir program sayesinde olur. Banyomuza girdiğimizde aynı asker taliminde olduğu gibi gündelik yapılacak program akışı çıkarılması lazım. Bu şekilde üstesinden gelemeyeceğimiz temizlik yoktur diye düşünüyorum.

 

 


19 Aralık 2015 Cumartesi 17:40
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı