13 Temmuz 2020 Pazartesi

Diş Lekeleri

Mehmet Başeğmez

Mehmet Başeğmez

E-Posta : afyonbuyuksehir@gmail.com

 Diş Lekeleri

 

Diş lekeleri muayenehanelerde basit bir şekilde temizlenebilir. Eğer bir hastanın sigara kullanımı çok fazlaysa ağız hijyeni genel olarak bozuktur. Diş hekimi öncelikle sigara ve alkol ürünlerini sık kullanan kişilerin ağız hijyenini kontrol altına alması gerekir. Sigara ve alkol kullanan insanlarda ağız hijyeninin sağlanması için diş taşı temizliğiyle birlikte diş lekesi temizliği de yapılır.

Diş lekeleri döner fırçalara konulan cila pastaları ile kaldırılabilir. Bunun yanında yeni gelişen metotlar da olmakla birlikte en sık kullanılan metot, döner fırçalar yardımıyla cila pastaları uygulamaktır.

Diş Lekeleri Tekraren Oluşur Mu?

Diş lekesi temizliği sonrasında lekelere neden olan çay, sigara, kahve gibi içecekler kullanıldığı sürece diş lekeleri tekrar eder. Diş lekeleri temizlenirken, diş yüzeyinin pürüzleri de ortadan kaldırılır ve cilalı yüzeyler oluşur. Cilalı yüzeyler ortaya çıkarsa, diş lekelenmesi de biraz daha gecikir. Diş temizliği ömürde bir defa yaptırılınca, diş lekeleri ortadan kalkmaz. Yılda bir kez diş taşlarını ve lekeleri temizletmemiz gerekir.

Neler Diş Lekesi Yapar?

Diş lekesi, bireylerin diş fırçalamasına veya fırçalamamasına bağlı bir rahatsızlıktır. Aşırı düzeyde çay, sigara, alkol tüketimi dişlerin üzerinde kahverengiden siyaha uzanan bir yelpazede diş lekeleri oluşturabilir. Diş lekelerini engellemek bazı alışkanlıkların tekrar edilmesi nedeniyle pek mümkün değildir. Diş lekelerinin oluşma süresi etkin bir diş fırçalama ile ötelenebilir. Boyer maddeler de dişlere etki eder. Diş minesinin üzerindeki birtakım bozulmalar, diş üzerindeki çizikler, dişin ağız içinde bulunduğu bölgede fonksiyon dışında olması, dil-dudak-yanak hareketlerine yeterli fizyolojik temizliğin yapılmaması diş lekesi oluşumu için yeterlidir.

Diş Lekelerini Temizletmek Dişe Zarar Verir Mi?

Diş lekelerini temizletmek dişe zarar veren bir yöntem değildir. Diş taşı ve lekelerini toplu iğne veya benzeri sert cisimlerle temizlemeye çalışmak, diş minesine zarar verir. Bu tür yabancı cisimler diş plağı, diş taşı ve lekelenmeye sebep olmaktadır. Bir defa dişte leke oluştuğunda ne kadar fırçalanırsa fırçalansın çıkarılması imkansızdır. Dişleri en erken 6 ayda bir, mümkünse yılda bir temizletmek uygun bir yöntemdir. Ayda bir kez veya 3 ayda bir kez diş temizletmek diş minesine zarar vereceği için doğru bir hareket olmaz. 


30 Aralık 2015 Çarşamba 14:35
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı