29 Şubat 2020 Cumartesi

OSMANLICA

İsteniş Hakan Tüplek

İsteniş Hakan Tüplek

E-Posta : hakantuplek@gmail.com

 Hemen söylemeliyim ki Osmanlıca diye bir şey yok. 

Fatih Sultan Mehmed Han’ın yaşadığı (1432-1481) dönemde de ekmek dediğine bugün bizde ekmek diyoruz.Yani ortada bir dil değişimi yok. 01 Kasım 1928 den bu yana alfabe değişimi var. Konuştuğumuz ,anlattığımız her şey aynı tek fark o gün Arapça harfler ile yazdıklarımızı  bugün Latin harfleri ile okuyoruz. 
Yaşı ileri olan büyüklerimiz eski yazı diye bahsettikleri kavram da işte budur. Zira Anadolu’da 1000 yılı aşkın bir zamandır aynı dil konuşuluyor.
Türkçe
Dünyada Türkler’den başka hiçbir millet de anadili olarak Türkçe konuşmuyor.
                                                           ***
Gelelim harflere…
Bugünlerde alınan bir karar ile Osmanlıca (Arap harfleri ile yazılan yazı) Osmanlı eserlerinin birçok kişi tarafından yeniden okunması hedefleniyor. Pek hükümet taraftarı değilimdir, ama ilk defa beğendiğim bu konuya taraf olmak istiyorum. Kuşakların birleşmesi ve Fatih Sultan Mehmed Hanı’ın (Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Fatih Sultan Mehmet)  eserlerini okumak kadar güzel bir şey olamaz. Görüldüğü üzere çok yaygın ve toplum tarafından genel kabul görmüş isimde dahi çok küçük deolsa bir değişiklik var. Bugün yazılım ve söylemde Mehmed yerine Mehmet diyoruz. İşte konu bu kadar basit. Bunun nesini anlamayacak bu millet ben de bunu anlayamıyorum.
Üstteki bir cümleye biraz ışık tutmakta fayda var. Hükümet icraatlarına taraf olduğum tek konu olması sebebi ile İnşallah bu işi de ağızlarına yüzlerine bulaştırmazlar.
Zira Yüce Atatürk harf Inkılabını yaparken, ‘değişen kelimelerin daha kolay yazılmasını ve birçok kişi tarafından okunmasını, aydın bir nesil oluşturulmasını hedefliyor idi’ sanırım. Yoksa kendisi tüm eğitim hayatı boyunca yazıp okuduğu harfleri niye değiştirsin ?
Beşer varlık olan insan bir gün elbette ölecektir. Kendisi de ‘boş ver ben bu yazıda okudum okuyacak olan da bu yazıyı takip etsin’ deseydi sanırım bugün yine bir eğitim karmaşası yaşardık. Tarihimize çok meraklı olduğum için bir ara Osmanlı Alfabesi ile ecdadımızın yazdığı rik’a ları okumak istedim. Yazık ki tek kelime bile okuyamadım. Halbuki hayalim Osmanlı harflerinden oluşan ilk gazeteyi çıkarmaktı.
Benim gibi onbinlerce meraklı için güzel haber yakın zamanda eski yazı yeniden hayatımıza girecek gibi görülüyor. Birçok İmam Hatip öğrencisi arapça harfleri çok iyi bildiği halde eski yazıyı okumakta güçlük çekiyor. Benim için zor olmasının da normal olduğunu böylelikle kabul ettim; bir süre ara verdim. Ta ki bir çeşmenin üzerinde yazan yazıyı görünceye kadar. Çok değil bundan 87  yıl önce her kes o yazıyı okuyabiliyor idi. Bunun ise okuyamıyoruz. Hani Türk filmlerinde ihtiyarın birisinin yanına çocuk çağırıp asker mektubu okutması gibi bir şey.
Yahu madem ki okuyamıyoruz. Yanına Türkçesini de yazın. Nedir bu cehalet ?
                                                            ***
Adamın birisi arap harfleri ile küfür yazıp yola atsa ilk gören Kur’an-ı Kerim ayetleri diye öpüp alnına koyar.
                                                            ***  
Gelelim bu işin çözümüne Lise düzeyindeki okullarda eski yazıyı yeniden hayata geçirmeye kalkar isen ne öğretmen bulabiliriz nede başarı sağlayabiliriz.Konu üniversitelerin tarih, edebiyat ve coğrafya fakültelerindeki öğrencilere eski yazı öğretilmesi ile yeniden hayat bulur. Dil zenginliğimizin kaybolmasını büyük bir üzüntü ile izliyorum. Kahr olmamak elde değil ama ‘dünya değişiyor sen ne dersen de’ şimdi böyle güzel anlamlı şarkılar da yok değil mi ?
Ya buna ne dersiniz?  
Rab-ı aşkı bela eyle ki gözyaşım hiç dinmeye… (Rab’ım bana öyle bir bela ile aşk ver ki göz yaşım hiç dinmesin) 
 


16 Ocak 2015 Cuma 22:17
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı