29 Şubat 2020 Cumartesi

İDAM

İsteniş Hakan Tüplek

İsteniş Hakan Tüplek

E-Posta : hakantuplek@gmail.com

 ***KÖŞEBAŞI***İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK  

Çok sıkça kullandığımız bir kelime olmasına rağmen bugünkü hukuksal düzenimizde idam yer almıyor.Peki suçlu idamı hak edecek bir suç işlemişse cezası ne olacak ? Uzay mekiği gibi havada asılı mı kalacak?

                                             ***

Suçların hepsinin temelinde bir günah vardır.Günahlar cezasız kalmaz.Bugünkü modern dünyada(!)  hukuk isminde yazılı kaynaklara, kitaba bakılıp, suçların cezası kesiliyor. Adil hukuk düzeninde aynı suçu işleyen herkes aynı cezayı alıyor.Bir de bu konunun ahiret hesabı var.

 Allah’tan korkmayan kuldan utanmaz ki  hangi hukuk cezasını düşünsün.…

Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bir yerde hiç kimsenin yaşamak istemediği bir olay olsa,  ‘Allah düşmanımın başına vermesin’ dedirten hadiseyi bile birkaç gün sonra unutuveriyoruz. Çünkü olayı yaşamadık. Sadece vah vah tüh tüh demekle geçiştirdik. Toplumu oluşturan bizlerin duyarsızlığı yaşamak istemediğimiz olayların ardı ardınca eklenmesine sebep oluyor. Bireysel bazda kendimize güzellikler istemek yetmez, tüm toplum menfaatlerini gözetmemiz  birbirimize sahip çıkmamız gerekir. Birkaç yıl önce televizyonda bir reklam var idi. Hani şu içinde ‘Kontrolsüz güç, güç değildir,’ söylemi geçen reklam.Reklam kuşağında bittiği gibi olaylar olup bitmiyor, biten tek şey insanların hayatı…

Hukuk Devletinde yaşamak hukukun üstünlüğünü tasvip etmek demektir...

Herkes için eşit bir hukukumuz var. Eşitliği bozan ise, toplumu bozanlara verilecek cezalar olmalı. Esnaf çekini ödeyememiş hadi asalım demiyorum. Ama suçsuz yere kat edilen bir insanın cezası da hapis değil idam olmalı. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin varlığına ve birliğine göz dikenlerin cezası hapis olmamalı. İçerde dışarıda nerde ise vatan haini Afyon’da mı sallanacak, Taksim’de mi sallanacak nerde olacak bilmem ama, mutlaka cezasını çekmeli. İşte kontrolsüz güç böyle kontrol altına alınmış, frenlenmiş olur.Bu noktada hayat reklamdaki gibi lastik olsun esnek olsun düz ve doğru yolda ilerleyelim engelli yolda insanları frenleyelim. Aksi takdirde araba misali ya arabayı ya toplumu dışlamamız lazım.İstediğimi yaparım.Paşa paşa da yatarım bir de af yakaladı mı hoopp ertesi gün evdeyim mantığı ile hareket edenlere sağlam bir ceza kesmek lazım.Müslüman bir ülkede şeriattan bahsetmek bile kimi zaman yanlış anlaşılır düzeyde. Google diye bir dünya sözlüğü var. Ne yazarsanız çıkıyor. Saatlerce lüzumsuz yere bilgisayar başında vakit geçirmek yerine bir bakın bakalım devlet malı çalmanın suçu ne imiş, tecavüzün suçu ne imiş, kul hakkı yemenin suçu ne imiş ?  

                                                          ***

Kimsenin kimseyi dünyada rahatını kaçırmaya, toplumun huzurunu bozmaya hakkı yoktur. Hiç değilse umutlar, tertemiz canlar yok olmadan şu idam cezası yeniden değerlendirilse iyi olur kanaatindeyim. Sonuç itibarı ile kaybedecek bir şeyimiz yok. İyi kötü her şeyi örnek almaya hazır olduğumuz Amerika’da bile idam cezası var.Mağdur muhtemelen öldüğü için suçlunun ne ceza aldığını görmüyor ama toplum görüyor. Suçlularda ben bunu yaparsam canımla cezasını öderim kaygısı olmalı…Güzelim Anadolu insanın lafı geldi aklıma ’Dinsizin hakkından imamsız gelir’ misali…

                                                           ***

Bir de işin insan hakları, pişmanlık gibi yanları var, suçlu hukuk önüne çıkacak. Suçu sabitlenecek. Son birkaç yıldır haber bültenlerinde suçluyu halktan kaçıran güvenlik görevlilerimizi görüyoruz. Görevleri suçluyu adalete teslim etmek. Madem ki Hukuk Devletiyiz saygı duymak lazım.Hak ettiği cezayı buluyor mu aynı ve benzer konulardaki suç oranları arttığına göre bulmuyor olsa gerek.Suçun caydırıcılığının olması için bir de halk meclislerinin seslerinin dinlenmesi yerinde olurdu.

Suçluların teşhir edilmesi suç oranlarını azaltır.

Yanılıyor muyum ?


23 Şubat 2015 Pazartesi 20:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı