Günlük Burç

23 Nisan 2019 Salı

“Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz”

-yaslilarimiza-sahip-cikiyoruz

“Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz”
23 Mart 2018 Cuma 05:40

 “Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz”

 

AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven yaşlılar haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaparak AK Parti hükümetlerinin yaşlılar için verdiği hizmetleri anlattı. Yaşlılara verilen hizmetlerin birçoğunun ilk kez AK Parti hükümetleri döneminde uygulamaya geçtiğini anlatan Yurdunuseven “yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

 

Yaşlılar haftası nedeniyle AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven basın mensupları ile biraraya geldi. AK Parti’nin yaşlılarımıza verdiği hizmetler hakkında bilgilendirme yaptı. Toplantıya Sosyal Politikalar Başkanı Davut Yılmaz ve İl Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kocaşaban da katıldı. 

“Yaşlılarımıza evlerinde huzurla bakılıyor.”

 

Toplantıda konuşan Yurdunuseven, “Yaşlılarımıza evde bakım hizmetini ilk kez 2007 yılında başlattık. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan, gündelik hayatını devam ettirmede zorluklar yaşayan, yetkili hastanenin sağlık kurulundan ağır engelli raporu olan yaşlı ve engelli tüm vatandaşlarımızın kendi evlerinde bakım hizmeti alabilmesini sağladık. Evde Bakım için ayırdığımız bütçeyi 120 katına çıkardık. Bu uygulama ile yaşlımız; istediği kişinin evde kendisine bakmasını tercih edebiliyor. Refakatçi olarak belirlenen kişinin ücreti devlet tarafından karşılanıyor. 2007 yılında başlattığımız evde bakım hizmeti için 113 bin yaşlımıza bakan refakatçilere toplam 43,4 Milyon TL bütçe ayırırken; 2016 yılında bu rakamı 481 bin refakatçiye ve 5,38 Milyar TL’ye çıkardık” dedi.

 

İlk kez evde sağlık hizmeti uygulamasını başlattık

 

Sağlık hizmetlerini yaşlılarımızın ayağınıza götürdüklerini söyleyen Yurdunuseven konuşmasın şöyle devam etti: “Tüm yurtta ilk kez evde sağlık hizmetini başlattık. Evde sağlık hizmetini 81 ilde, 915 birim 1.111 araç ve 4 bin 605 personel ile sunuyoruz. İlk kez Palyatif Bakım Merkezleri kurduk. Aynı zamanda “destekleyici bakım” olarak da adlandırılan, yaşamı tehdit eden hastalıklara karşı hastanın ve ailenin; fiziksel, psiko-sosyal gereksinimlerinin karşılanması yoluyla, ağrının önlenmesi ve hafifletilmesine, yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik uygulamaların yer aldığı Palyatif Bakım Merkezlerini kurduk. 2017 yılı sonu itibariyle kamuya bağlı hastanelerimiz bünyesinde toplamda 3 bin 335 yataklı, 196 Palyatif Bakım Merkezimiz bulunuyor.”

 

Yaşlı yaşam evleri projemizi hayata geçirdik

 

Yurdunuseven, “Huzurevine kabul koşullarını taşıyıp, yaşlı yaşam evlerinde kalmayı tercih eden yaşlılarımızın sosyal çevreden soyutlanmadan, yaşam standartları yükseltilerek ev ortamında (apartman dairesinde veya müstakil evde) yaşamalarını hedefledik. Bu vesile ile “Yaşlı Yaşam Evi Projesi”ni 17 Ağustos 2012 tarihinde başlattık. Uygulamayı her odada 1 kişi kalacak şekilde bir evde ortalama 3-4; en fazla 6 yaşlımızın kalmasına olanak sağlayacak şekilde tasarladık. 2016 Eylül Ayı itibarıyla 44 Yaşlı Yaşam Evimiz, 158 kapasite ile hizmet vermektedir” diye konuştu.

 

65 yaş üstü aylığını ”8,4 katına” çıkardık

 

“Yaşlılarımıza destek bizden” diyen Yurdunuseven şöyle konuştu: “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Kimsesiz ve Güçsüz Vatandaşlara Aylık bağlanması hakkındaki kanunda önemli değişiklikler yaptık. Bu düzenleme ile imkânları yetersiz ve bakacak kimsesi olmayan yaşlılarımıza aylık bağladık. Yaptığımız değişiklik sayesinde yaşlı vatandaşlarımız, çocuklarıyla birlikte ikamet etse bile söz konusu aylıktan faydalanmalarını sağladık.”

 

Maaş kuyruklarında çekilen çileye son verdik

 

Yurdunuseven, “PTT Genel Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında imzalanan protokolle ilk defa 2011 yılında yaşlılarımıza verilen maaşları, talep etmeleri halinde yaşadıkları evde alabilmelerini sağladık. 2016 yılı itibari ile 12 Milyon 599 bin vatandaşımıza evde maaş ödemesi yaptık. PTT ile Evde Ödeme için en yakın PTT Şubesine başvuru yapılabileceği gibi; e-Devlet üzerinden de başvuru yapmak mümkündür” dedi.

 

Yaşlılarımıza ücretsiz ulaşım sağlıyoruz

 

“65 yaş üstü vatandaşlarımız artık şehir içi ulaşım ücreti ödemiyor” diye konuşan Yurdunuseven, açıklamasında “1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, Türkiye genelinde 65 yaş üstü vatandaşlara, belediye otobüsleri ve özel halk otobüslerinde serbest kart uygulamasını getirdik ve şehir içi ulaşımdan ücretsiz faydalanmalarını sağladık. TCDD Genel Müdürlüğü bünyesindeki düzenleme ile tren biletlerinde 60 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza %20, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ise %50 indirim uygulamasını hayata geçirdik” ifadelerine yer verdi.

 

Her mekân yaşlı dostu oluyor

 

Mekânlarda standartları iyileştirerek yaşlılar için hayatı kolaylaştırdıklarını anlatan Yurdunuseven, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki mevzuat düzenlemelerimiz, yerel yönetimler, kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın katılımlarıyla, ortak alanları yaşlı ve engelli kullanımına uygun hale getirdik. Bu kapsamda bina ön giriş, ön bahçe, park, asansör, yürüme yolları ve kaldırım gibi ortak alanları yaşlı kullanımına uygun olarak düzenledik” dedi.

 

Üniversitelerde yaşlı bakım programları açtık

 

Yurdunuseven eğitim yatırımlarına da dikkat çekerek şöyle konuştu: “Yüksek Öğretim Kurumu bünyesinde 109’dan fazla Yaşlı Bakımı Ön Lisans Programı açtık. Ülkemiz genelinde Geriatri bilim dalı sayısı 31’in üzerindedir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yaşlı refakatçisi kursları açtık. Kurslarda 2016 yılı sonu itibariyle 4 bin 200 kişi sertifika almaya hak kazandı. Böylece yaşlı vatandaşlarımıza profesyonel hizmet verecek olan personellerin yetişmesini sağladık.”

 

Huzurevlerimiz artık daha konforlu

 

Öncelikli olarak yaşlıların aile ortamı ve bütünlüğü içerisinde bakımlarını hedeflediklerini ifade eden Yurdunuseven konuşmasında, “Bu amaçla evde bakım/refakat hizmetini ve Yaşlı Yaşam Evleri uygulamasını hayata geçirmenin yanında, huzurevlerindeki hizmetlerimizi günden güne daha kaliteli ve daha kapasiteli bir şekle dönüştürmeye devam ediyoruz. Kamu ve özel kuruluşlara bağlı 29 bin 350 kişi kapasiteli 357 huzurevi yaşlılarımıza hizmet veriyor. Bu çerçevede 2002-2016 yılları arasında huzurevlerinin kapasitesini 3 kat artırdık. Durumu acil olan yaşlılarımız sıraya bakılmaksızın derhal kamuya bağlı kuruluşlara kabul edilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Kültürel faaliyetlerde büyüklerimizi unutmadık

 

Yurdunuseven, “Gezici Kütüphane uygulaması ile kitapları, yaşlılarımızın ayağına götürdük. 65 yaşını doldurmuş, muhtaçlık kriterlerini taşıyan vatandaşlarımızın ve bir refakatçisinin Devlet Tiyatrolarından ücretsiz faydalanabilmelerinin önünü açtık. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ören yerleri ve müzelere ücretsiz olarak girebilmelerini; CD, DVD ve kitap satışlarından %35 indirimli olarak faydalanabilmelerini sağladık” dedi.

 

Yerel yönetimlerde yaşlılarımız el üstünde tutuluyor

 

Yurdunuseven, “Yerel yönetimlerde marka olan partimiz, belediyelerimiz nezdinde yaşlı dostu hizmetlerimize tüm hızıyla devam ediyor. Birçok belediyemiz ulaşım, barınma, yemek, gıda yardımı, sosyal-kültürel alanlarda yenilikçi ve etkin hizmetler sunuyor. Yerel yönetimlerimizin sunduğu yaşlı dostu çevre düzenlemeleri, yaşlı dostu parklar, yaşlı yaşam evleri, huzurevleri, ücretsiz ulaşım, konserler, eğlence aktiviteleri, yaşlılar için ücretsiz tatil imkânı ve yaşlılar için ücretsiz çay-kahve salonları bunlara örnek sayılabilir” dedi.

 

Yaşlılarımıza şiddete ”dur” dedik

 

Yaşlılara şiddete dur dediklerini anlatan Yurdunuseven, kanun değişikliğiyle, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında şiddet içerikli suçların yaşlılara karşı işlenmesi durumunda verilecek olan cezalara artırımın uygulandığını vurguladı.

 

“Sosyal politikalarda 2023” yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz”

 

Yaşlılarımız için daha etkin politikalar geliştirmeyi hedeflediklerini anlatan Yurdunuseven sözlerine şöyle devam etti: “ Bu hedefimiz doğrultusunda “Sosyal Politikalarda 2023”  toplantılarımızı başlattık. Bu toplantılar kapsamında yaşlılık alanıyla ilgili; akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri, Bakanlıklarımızın yaşlılık alanında uzman temsilcilerinden oluşan bilimsel bir kurul oluşturduk. Kurulumuz belirli aralıklarla toplantılarına devam ediyor. Hedefimiz yaşlılarımıza daha iyi şartlarda, huzurlu bir yaşam sunmaktır.”

 

Hasan Celal Güzel’e başsağlığı

 

Başkan Yurdunuseven son olarak “AK Parti 24. Dönem Ankara Milletvekili Ülker Güzel’in eşi, eski bakanlarımızdan Hasan Celal Güzel’in hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrenmiş bulunmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Milli duruşu ile adını gönüllere kazıyan merhuma Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına başsağlığı dilerim.” Diyerek sözlerini noktaladı.

 Haber okunma sayısı: 230

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
93 hit, 65 ziyaretçi, 70 ziyaret
Bu ay:
5486 hit, 2928 ziyaretçi, 3511 ziyaret
Toplam:
131287 hit, 63368 ziyaretçi, 84067 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı