20 Mayıs 2019 Pazartesi

Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Hocalı Katliamı’nı andı

-afyonkarahisar-ulku-ocaklari-hocali-katliamini-andi

Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Hocalı Katliamı’nı andı
09 Mart 2019 Cumartesi 22:32

 Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Hocalı Katliamı’nı andı

 

Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Üniversite teşkilatı tarafından Hocalı Soykırımını anma programı düzenlendi. Anma programında konuşan Ülkü Ocakları Başkanı Abdurrahman Timur Bayram, “Bu yaşananlar birer vahşet ve zulümdür” dedi.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde düzenlenen programa Ülkü Ocakları İl Başkanı Abdurrahman Timur Bayram, MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın, Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığı Üniversite teşkilatı katıldı. Katılımın çok yoğun olduğu program Kuranı Kerim  tilavetinin okunmasıyla başladı. Daha sonra şiir dinletisi, tiyatro gösterimi ve soykırımı anlatan belgesel gösterimi ile devam etti. 

BAYRAM, “BU YAŞANANLAR BİRER VAHŞET VE ZULÜMDÜR”

“Bu yaşananlar birer vahşet ve zulümdür” diyerek konuşmasına başlayan Ülkü Ocakları Başkanı Abdurrahman Timur Bayram, üniversite teşkilatını büyük özveri ve disiplin ile hazırladıkları program için tebrik etti. Bayram, “Hocalı soykırımı Azerbaycan Cumhuriyetinin tarihi toprakları olan Karabağ'ın işgali sırasında, 26 Şubat 1992 tarihinde Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermeniler tarafından toplu şekilde, hünkarca ve işkencelerle vahşice şehit edilmesidir. Hocalıda yaşanan soykırım, Rusya’nın 366. Motorize Alayı'nın desteğindeki Ermeni birlikleri tarafından gerçekleştirilmiştir. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Soykırımı'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere soykırım sadece Hocalıda değil Karabağ’ın her bölgesinde; Şuşada, Laçında, Ağdamda, Malıbeylide, Karadağlıda, kısacası her kasabasında ve her köyünde yaşanmışıtr. Azerbaycan Cumhuriyetinin resmi açıklamasına gore Hocalıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü sırf Türk oldukları için vahşice ve işkenceler sonucu katledilmiş, 8 aile tamamen yok edilmiş, 487 kişi ağır şekilde yaralanmış, 150 kişi kaybolmuş ve 1275 kişi rehin alınmıştır. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde kadın veya çocuk demeden cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği görülmüş ve tespit edilmiştir. Hocalı Soykırımında cesetlerine ulaşılan ve defnedilen sayı 613 olarak kayıtlara geçmiş olsada, aslında 3500 civarında kayıp ve rehin olarak kayıtlara geçen Azerbaycan Türkü soydaşlarımız da Soykırım kurbanı olmuştur” dedi.

 

BAYRAM, “TÜM SOYDAŞLARIMIZI BİR KEZ DAHA RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM”

Afyon Ülkü Ocakları Başkanı Bayram, “Üniversite teşkilatımızın düzenlemiş olduğu Hocalı Soykırımını anma programı yoğun  ilgi ve hüzünle gerçekleştirildi . Üniversite Başkanımız Hasan Özşahin ve teşkilatımızın büyük özveri ve disiplini ile hazırladıkları program için tebrik ediyorum. Programa katılan Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayımız Fatih Çetinkaya’ya ve protokole teşekkür ediyorum.  Daha önce belirlemiş programı sebebiyle katılamayan ve programın yapılması aşamasında desteklerini esirgemeyen  Sayın Vekilimiz Mehmet Taytak’a teşekkür ediyorum.  Bu vesile ile Hocalı soykırımında şehit olan tüm soydaşlarıma bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.  Öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya programın önemini vurgulayan bir konuşma yaparak öğrencilerle sohbet etti.

 Haber okunma sayısı: 386

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
1602 hit, 843 ziyaretçi, 969 ziyaret
Toplam:
133727 hit, 64422 ziyaretçi, 85487 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı