16 Haziran 2019 Pazar

Akciğer Kanserinde Kişiye Özel Tedaviler Umut Vaat Ediyor

akciger-kanserinde-kisiye-ozel-tedaviler-umut-vaat-ediyor

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle akciğer kanseri hakkında bilgiler veren Özel Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem GÜRSOY her hastanın kanserinin farklı olduğunun anlaşılmasıyla geliştirilen kişiye özel tedavi yöntemlerinin son yıllarda yüz güldürücü sonuçlar verdiğini belirterek erken teşhis ve yarar sağlayabilecek hastaların saptanması için gerekli testlerin önemine değindi.
09 Nisan 2015 Perşembe 11:22

 

Akciğer kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Her yıl dünyada ortalama 1,5 milyon insan akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu rakam kansere bağlı ölümlerin %20’sini teşkil ediyor. Bu nedenle akciğer kanserinin tanı ve tedavisinde atılan her yeni adım büyük önem taşıyor.

Özel Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem GÜRSOY, kanserden korunma ve erken teşhisin, kanserle mücadelede en önemli adımlar olduğunu ifade ederek kişiye özel tedavilerin akciğer kanseri tedavisindeki önemine değindi.

Akciğer kanseri tedavisindeki ilerlemelerAkciğer kanserlerinin küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer kanserleri olmak üzere başlıca iki büyük gruba ayrıldığını belirten Dr. Meltem GÜRSOY %80-85 ile en büyük grubu küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinin oluşturduğunu söyledi. Bu hastaların %70-80’inin ileri evrede hekime başvurduğunu ifade eden Dr. Meltem GÜRSOY kısa süre öncesine kadar ileri evrede başvuran bu hastaların kemoterapi dışında başka bir tedavi şansları olmadığını belirtti. Son yıllarda akciğer kanserlerinin biyolojisinin anlaşılması ve kansere neden olan genlerin tanımlanmasıyla, kemoterapi dışında önemli kişiye özel tedavi yöntemlerinin kullanılmaya başlandığını ifade eden Dr. Meltem GÜRSOY bu tedavilerin kemoterapiden farkını şöyle anlattı: “Kemoterapi ile elde edilen yanıtlar ve yaşam süresi biz doktorları tatmin etmiyordu. Ayrıca hastaların genellikle ileri yaşlarda olması ve kemoterapinin yan etkileri tedaviyi daha da zorlaştırıyordu. Bu tedaviler dışında hastalığın genetik araştırma ve hastalığa sebep olan gen mutasyonunun tespitiyle, kişiye özel gen tedavilerininde günümüzde yapılmaya başlamasıyla tedavide yeni ufuklar açılmıştır. Bu tedaviler kemoterapiye göre daha etkindir, daha iyi sonuçlar vermektedir. Ayrıca yan etkileri de kemoterapiye kıyasla belirgin derecede azdır” diyerek hastaların ilgili gen mutasyon testleri konusunda hekim tarafından yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

 

 

Yeni tedavi yöntemleri geliyor mu?

Kişiye özel tedavi yöntemleri dışında akciğer kanseri tedavisindeki en önemli gelişmelerin immüoterapi alanında kaydedildiğini belirten Dr. Meltem GÜRSOY, “Aslında kanser hücreleri bağışıklık sistemimiz tarafından tanınabilmekte ve yok edilebilmektedir. Ancak kanser hücrelerinin bazıları bağışıklık sisteminden kaçmayı başarabilmekte ve hastalık oluşturabilmektedir. Kanserin bağışıklık sistemi tarafından tanınmasını sağlamak uzun yıllardır araştırmacıların en önemli amacı olmuştur. Araştırmalar sevindirici sonuçlar vermeye başlamıştır. Bağışıklık sistemini kansere karşı harekete geçirmek için iki önemli tedavi metodu geliştirilmiştir. Kanser aşıları ve bağışıklık sistemi aktivatörleri. Her iki tedavi metodu da kansere karşı bağışıklık sitemini aktive etmeyi ve vücudumuzun kendi silahlarını kanser hücrelerine karşı kullanmayı amaçlamaktadır” diyerek elde edilen önemli başarılara vurgu yaptı.

Haberin etiketleri:

akciğer kanseri, park hastanesi


Haber okunma sayısı: 4725

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
396 hit, 217 ziyaretçi, 235 ziyaret
Bu ay:
799 hit, 484 ziyaretçi, 528 ziyaret
Toplam:
135189 hit, 65205 ziyaretçi, 86413 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı