20 Şubat 2020 Perşembe

Afyon'un yeni markası: ACM Sistem Robotları...

afyonun-yeni-markasi-acm-sistem-robotlari

Afyon'un yeni markası: ACM Sistem Robotları...
10 Ocak 2017 Salı 19:29

 Gürmas Gürel Makine A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürel, ‘ACM Sistem’ markalı teknolojik robotlarla Afyonkarahisar’ın ismini Türkiye ve Dünyaya tanıttıklarını belirtti.

Afyonkarahisar’da hali hazırda mermer ve saç işleme sektöründe hizmet verdiklerinin altını çizen Gürmas Gürel Makine A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürel, ürün işleme ve taşıma robotlarını üreterek, sektöre entegre ettiklerini belirtti.

Üretilen robotların AR-GE çalışmalarını Afyonkarahisar’da kendilerinin yaptığını dile getiren Gürel, Anahaber Gazetesine yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Gelişen teknolojiyle birlikte artık ağır sanayide robotlar çalışıyor. Dünya’da ve Türkiye’de İş güvenliğin en üst düzeyde tutmak ve insan riskini ortadan kaldırmak için robotlar öne sürülüyor. İnsan gücünün yetersiz geldiği noktalarda robotlar sayesinde çok basit oluyor.  Artık nerede bir tehlike varsa, orada robotlar kullanılmaktadır.  Döküm sanayi başta olmak üzere, mermer,  ağır yük taşıma işlerine, kaynak ve işleme işlemlerine kadar her türlü noktada robotları kullanıyoruz. Ayrıca mermer işleme sanayisinde CNC ve çok eksenli robotlarla istenilen şekillerde heykel, sütun başı ve değişik üç boyutlu yüzeyler elde edebiliyoruz.”

“Afyonkarahisar’ı duyan şok oluyor”Gürmas Gürel Makine A.Ş’nin sadece Afyonkarahisar’da değil tüm dünyada tanındığına dikkat çeken Gürel, ‘Robotlarımıza verdiğimiz bir marka var. ACM Sistem diye. Bu markamızla Türkiye ve Dünya’da Afyonkarahisar’ın tanıtımını yapmaya çalışıyoruz. Bizim bu robotları Afyonkarahisar’da yaptığımızı duyanlar ilk önce şok oluyor. Afyonkarahisar’da nasıl yapıyorsunuz diye? Biz her şeyden önce bu şehrin markasıyız. Ve Afyonkarahisar’ın gelişimine katkı sunuyoruz.” dedi.

“ASELSAN ve Üniversitelerle proje tabanlı çalışıyoruz”

Türkiye’de ağır sanayiyle özdeşleşmiş illerle çalıştıklarını aktaran Gürel, proje tabanlı işlerin öncelik teşkil ettiğini vurguladı. Afyonkarahisar’da Organize Sanayi Bölgesinde birçok firmanın projesini gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Gürel, “Türkiye’de Bilecik, Muğla ve Antalya’da pek çok firmanın işlerinin yanı sıra ASELSAN ve Üniversitelerle de proje tabanlı çalışıyoruz. Yurt dışında da Dubai’ye tasarladığımız bir robotumuz yat işinde çalışıyor. Yat imalatı yapıyor.”

“Amacımız işgücünden tasarruf”

Gürel, kendilerine gelen müşterilerin problemlerine çözüm ürettiklerini aktardı. ‘AR-GE’ de önemli olanın sorunun doğru tespitidir’ diyen Gürel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fabrikanın içerisindeki problemi öncelikle doğru analiz ediyoruz. Nerede neye ihtiyacımız olabilir? İnsan yoğunluklu daha çok nerede çalışılıyor? Oradaki işgücünden ne kadar tasarruf edebiliriz? Ve o insanları verimli bir şekilde nasıl kullanabiliriz? Onların yerlerini de robotları nasıl yerleştirebiliriz? Çalışma prensiplerimiz ana noktasını bunlar oluşturuyor.”

 

“Biz hala 3-0’dayız”

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesindeki Teknokentte bir şubelerinin olduğunu aktaran Gürel, pek çok projede beraber çalıştıklarını hatırlattı. AR-GE ve teknolojiye önem vererek bu adımı attıklarına değinen Gürel, “ Dünya’da endüstri 4-0 diye bir devrim söz konusu. Biz hala endüstri 3-0 noktasındayız. Bunlar sanayi devriminden sonra geliyor. 4-0’ da insansız fabrikalara dönmeye başladık. Ne kadar çok robotik sistem, o kadar az insan gücü. Aslında insanların beyin güçlerinin verimli kullanılması gerekiyor. Bu noktada beden gücü düşmüş oluyor. Beden gücünü robotlarla yapabileceğimize inanmamız gerekiyor.”>>>Arif YavuzHaber okunma sayısı: 780

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı