Günlük Burç

23 Nisan 2019 Salı

At arabacılığı son demlerinde

at-arabaciligi-son-demlerinde

At arabacılığı son demlerinde
07 Ağustos 2018 Salı 16:27

 


 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükada'daki faytonların kaldırılmasını istemesi üzerine Afyonkarahisar'da faytonlara tekerlek yapan ata arabacıları da son demlerini yaşıyor.

Faytonlara bağlanan atlara eziyet edilmesi nedeniyle adadaki atların kaldırılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine akülü arabaların devreye gireceği İstanbul Büyükada'ya fayton tekerleği yapıp gönderen Afyonkarahisar'daki ustalar da artık mesleğin son günlerini yaşadığını söylüyor.Unutulmaya yüz tutan at arabacılığı mesleğinin son ustalarından Salih Yılmaz Beytür ve Mahmut Başeğmez, sadece İstanbul Büyükada, Heybeliada ve Burgaz’da bulunan faytonlara tekerlek ürettiklerini ancak bu üretimin de artık durduğunu söyledi.Teknolojiye yenik düşen at arabacılığı mesleğinin son günlerini yaşadığını ifade eden Salih Yılmaz Beytür ve Başeğmez, " Hep vatandaşlar artık motorlu vasıtaya, traktöre döndü. Sadece burada değil, Türkiye’de artık tek tük kaldı. Çok alt tabakalarda kaldı. Bizim şehrimizde bir tane at arabası kaldı. Daha önceden Afyon’da 50 ile 60 arasında bu işi yapan usta vardı. Motor teknolojisinin gelişmesiyle kapana kapana iki usta kaldık. Başka da kalmadı. At arabası isteyen de yok. Afyonkarahisar’da 38 yıldır binlerce at arabası ürettik. Şehrimizde eskiden temel vasıta at arabasıydı. Hemen hemen tüm köy ve kasabaların tek aracıydı desek yanlış olmaz. Traktör, çok nadir görülürdü. Ama şimdi her köyde kapı geçmeme traktör var. Vasıta olunca atla, arabayla uğraşan kalmadı.i istanbul Büyükada'ya yaptığımız fayton tekerleğini de artık akülü sistemlere dönülmesi nedeniyle gönderemiyoruz.” ifadelerini kullandı.


"Devletimizin reisi devreye girdi"


İstanbul Büyükada’daki faytonların tekerlerini üreterek geçim kapısı bulduklarını ancak atlara eziyet eden zihniyet yüzünden bu işi de kaybettiklerini kaydeden Beytür ve Başeğmez, “Mesleğimiz son günlerini yaşıyor. Artık sadece siparişle Büyükada, Heybeliada ve Burgaz’da bulunan faytonların tekerlek işlerini yapıyorduk.  Zaten İstanbul’da kalan 230 faytonla birlikte atlara eziyet edilmesi yüzünden devletimizin reisi devreye girdi ve bu işimizi de kaybettik. 


İzmir’de de bir iki fayton kalmış. Yılda bir iki defa da oradan iş geliyor. Bu şekilde yaşam mücadelesi veriyoruz. Bizden sonra da bu işi yapacak kimse yok. Bu saatten sonra da olmaz da. Biz hep el emeği, orijinal eserler yaptık. Bu minyatürler kaliteli olunca fiyatı da biraz tuzlu oluyor. Fiyatı tuzlu olunca insanlar tarafından rağbet görmüyor. Minyatür at arabasına da yaklaşık bir hafta emek çekiyoruz. Yani büyük at arabası gibi. İlgi olmayınca, para kazanamayınca bizde minyatür at arabası yapmaktan vazgeçtik” şeklinde konuştu.

 Haber okunma sayısı: 854

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
93 hit, 65 ziyaretçi, 70 ziyaret
Bu ay:
5486 hit, 2928 ziyaretçi, 3511 ziyaret
Toplam:
131287 hit, 63368 ziyaretçi, 84067 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı