19 Ocak 2019 Cumartesi

AFSU'DAN KAMUOYUNA DUYURU

afsudan-kamuoyuna-duyuru

AFSU'DAN KAMUOYUNA DUYURU
01 Mart 2018 Perşembe 05:22

 KAMUOYUNA DUYURU

Değerli basın mensubu arkadaşlar, değerli Afyonkarahisar halkı AFSU A.Ş. Yönetim Kurulu adına bu açılamayı yapma gereği duyduk.

Malumunuz Afyonkarahisar’ımıza 2008 yılında TUREX adlı firma toplu taşıma işine 80 adet “0” Km araçlarla hizmet vermeye başladı. Üstelik ihaleyi her ay kira olarak değil nakit vermek suretiyle 10 yıllığına aldı. O dönem halkımızın yoğun ilgisine rağmen yapmış olduğu zararlar neticesinde ŞANLI ULAŞIM’a araçlarını devretti ŞANLI ULAŞIM bu işin içinden çıkabilmek adına zaman zaman rekabet etme yollarına başvurdu. 2015 yılına kadar bu süreç hiç de rahat geçmedi.

Kavgalar, gürültüler, adli vakalar hem firmayı hem de minibüsçü esnafını bezdirdi. Bu durumdan her iki tarafta zarar etti. Belki vatandaşlarımız rekabetten dolayı maddi olarak karlı çıktı, ama huzurlu bir ulaşım hizmeti alamadı. Neticede ŞANLI ULAŞIM da yaptığı büyük zararlar yüzünden bu işi yürütemez duruma geldi. O dönem şehir merkezinde çok fazla öğrenci yurtları, neredeyse her apartmanda mutlaka üniversite öğrencileri bulunuyordu. Kısaca merkezde çok fazla yolcu sirkülasyonu vardı. ŞANLI ULAŞIM gün ortalamasının 30 ile 35 bin yolcu olduğunu söylüyordu. Bu rakamlar bile firmayı kurtarmaya yetmedi. Şuan bile bir kısım araçları haczedilmek suretiyle yediemin depolarında çürümeye terk edilmiş durumda.

Üstelik ne TUREX ne de ŞANLI ULAŞIM 65 yaş ve üzeri vatandaşları ücretsiz taşımıyordu. Daha sonra yaşanan tüm tatsızlıkları ortadan kaldırma adına minibüsçü esnafı önemli miktarda maddi destek vermek suretiyle bir oluşum başlattı. 2015 yılı itibari ile Afyonkarahisar Belediyemizden 60 asil 6 yedek araçla halk otobüsü işine büyük bir heyecanla başladık.  İlk ay çıkartılan bilanço zararla başladı, zararla devam etti. Bunun pek çok sebepleri var. Biliyorsunuz ki Afyon’umuzda Erenler mahallesinin cazibe bölgesi haline gelmesi sebebiyle ve burada açılan yurtların öğrenci potansiyelinin neredeyse tamamını barındırabilecek kapasitede olması; kafelerin, eğlence merkezlerinin o bölgede çoğalması, her mahallede adım başı AVM’lerin açılması, bankaların hizmetleri vatandaşın ayaklarına kadar götürmek için hemen hemen her semtte bankamatik açmaları, özel araç sayılarının artması gibi birçok sebep sayılabilir. Belli yoğun saatlerin dışında araçlarımız kapasitesinin çok altında yolcu taşımaktadır. Vatandaşın şehir içi ulaşıma talepleri azalmıştır. Bizim kayıtlarımızdaki taşıdığımız yolcu sayısındaki miktardan da ortaya çıkmaktadır. Şuan bizim yolcu ortalamamız günlük 12 bin civarındadır. Zararımızdaki en önemli etken 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza ücretsiz seyahat hakkı tanıyan yasa olmuştur.Günlük taşıdığımız ücretsiz yolcu sayısı 4 binin üzerinde dolayısıyla aylık 120 bin yolcu yapmakta bununda maddi karşılığı 240 bin TL’dir. Buna karşılık aylık toplamda 60 araç için sadece 36 bin TL destek parası alabiliyoruz. Dolayısıyla 65 yaş ve üzerine tanınan bu hak ülke genelindeki halk otobüsü işini yapan tüm esnafı zor duruma düşürmüş bu haktan yararlanan insanlarla karşı karşıya getirmiştir. Bir de buna gün içerisinde 18–20 defa araçları gereksiz yere kullananlar, personel maaşı + SGK ‘lar, araçların yüksek bakım maliyetleri, MTV, Kasko, Trafik sigortası maliyetleri, akaryakıt giderleri, belediyeye ödediğimiz sözleşme gereği aylık 95 bin TL, araçların vize maliyetleri gibi büyük miktardaki giderleri vardır.

Bu durumda gelirlerimiz giderlerimizi karşılamamaktadır. Ne yazık ki büyük emellerle kurduğumuz şirketimizin faaliyetlerini sonlandırma noktasına geldik. Tasarruf tedbirleri almak adına ne varsa yapmamıza rağmen zararı kara çeviremedik.

Kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmasın biz AFSU A.Ş’yi battığı için değil, bu şartlarda daha fazla götürmek istemediğimiz için noktayı koymak istedik. 340 ortağı olan böyle bir şirket batmaz.

Bu çabalarımızda bize sürekli desteklerinden dolayı başta Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin ÇOBAN Bey olmak üzere Trafik Komisyonumuzun değerli Başkanı Sayın M.Emin BİRLİKTİR Bey ve ekibine, Belediye Meclis Üyelerimize, kıymetli esnaf arkadaşlarımıza, tüm çalışanlarımıza ve en önemlisi de hizmet etmekten onur duyduğumuz Afyonkarahisar Halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Haberin etiketleri:

AFSU'DAN KAMUOYUNA DUYURU


Haber okunma sayısı: 1035

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

MEZARLIKLAR 24 SAAT İZLENECEK

Afyonkarahisar Belediyesi, Kocatepe ve Bayraktepe Mezarlıklarının güvenliğini sağlamak için kamera sistemini

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı