22 Temmuz 2019 Pazartesi

TAŞPINAR DERGİSİNİN 20.SAYISI ÇIKTI

taspinar-dergisinin-20sayisi-cikti

TAŞPINAR DERGİSİNİN 20.SAYISI ÇIKTI
10 Ocak 2019 Perşembe 21:49

 TAŞPINAR DERGİSİ YİNE DOPDOLU

           Afyonkarahisar tarihine ışık tutan Taşpınar Dergisi'nin 20. sayısı okuyucularıyla buluştu. 1950 yılına kadar aralıksız olarak 161 sayı çıktıktan sonra çeşitli aralıklarla yayımlanan Taşpınar Dergisi'nin yeni sayıları okuyucusuyla buluşmaya devam ediyor.

         Belediye Başkanı Burhanettin Çoban dönemiyle birlikte 5’nci sayıdan itibaren yayın hayatına kaldığı yerden yeniden devam eden Taşpınar Dergisi'nin 20. sayısı da Afyonkarahisar’ın tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Taşpınar Dergisinde yine birçok farklı konu okuyucuların beğenisine sunuldu. 

BAKAN EROĞLU İLE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

           Orman ve Su İşleri eski Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Prof. Dr. Kemal Çakmaklı ve Afyonkarahisarlı sanayici işadamı Dr. Orhan Yavuz ile röportajlarında bulunduğu derginin kapağında, Afyonkarahisar eski Cezaevinden Kale’nin görünüşüne dair bir tabloya yer verildi. Dergide ayrıca günümüze gelemeyen eski cezaevini Hasan Özpınar kaleme aldı. Afyonkarahisar’da eski düğün adetlerini Mustafa Mühsürler, İstiklal Harbinde demiryolcuların hatıralarını H. Tahsin Günek, Muammer Bayar, Fevzi Kaya, Ahmet İlaslı, Erdoğan Emre gibi isimlerinde birbirinden farklı yazıları okuyucuları geçmişe yolculuk yaptırıyor. Afyonkarahisar tarihinden pek çok farklı fotoğraf ve şiir de dergiye ayrı bir zenginlik katıyor. BAŞKAN’DAN

           Afyonkarahisar tarihinin yazılı kaynağı Taşpınar dergisinin 20. sayısıyla merhaba.Afyonkarahisar Belediye Başkanı olarak göreve geldiğimiz günden bu yana ekonomik kalkınmanın yanı sıra şehrimizin kültür hayatını desteklemeye, Afyonkarahisar’ın kültür ve tarihini anlatan eserlerin basımına katkılar sunmaya devam etmekteyiz.

              Afyonkarahisar Belediyesi sadece ilimizde değil başka şehirlerde de kültürel mirası koruma çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse varlığından geçtiğimiz aylarda haberdar olduğumuz Çanakkale Eceabat’taki Karahisar Fırkası Çeşmesi’ni yetkili kurullardan alınacak izin sonrası restore ettireceğiz. Çanakkale Gelibolu’da yüzyılı aşkın bir zaman önce böyle bir eser bırakarak Karahisar adını orada da yaşatan ecdadımızın mirasına böylelikle sahip çıkacağız. Günümüzde Çanakkale Eceabat’tan  Kilitbahir yönüne giden yol (İstiklâl Caddesi) üzerinde, Miralay Sokak köşesinde bulunan bu çeşmenin ön cephesindeki kitabesi aynen şöyledir: “Karahisar Fırkası Yolu – Miralay Şükrü Bey’in eseridir. Fî sene 1329” Miladi 1913 yılında yapılan çeşme üzerinde yeralan   “Karahisar Fırkası Yolu” tanımlaması  Balkan Savaşı sırasında bu bölgede görevlendirilen Afyonkarahisar Redif Tümeni’nin, Seddülbahir bölgesine giderken kullandığı intikal güzergâhını işaret etmektedir. Bu güzergâh birkaç yıl sonra yaşanacak olan Çanakkale Kara Muharebeleri süresince Seddülbahir Cephesi’ne gönderilen asker, malzeme, mühimmat gibi unsurların ulaşımında kullanılan başlıca iki yoldan biridir.

              Kültürel faaliyetlerimiz bunlarla sınırlı değil elbette.Geçtiğimiz günlerde ziyarete açtığımız “1900’lü yılların başında Afyonkarahisar’’ maketi şehrimizin geçen yüzyılın başlarındaki halini yansıtan kapsamlı bir eser ve boyut olarak ülkemizdeki tek örnektir. Belediyemiz bu Kent Maketi ile kültür ve tarih bilincinin gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması, kentin tarihi ile ilgili turistlere bilgi aktarımında bulunulması, kent belleğinin devamlılığının sağlanması ve nesiller arası bilgi aktarımının etkin bir hale gelmesini amaçlamıştır. Haber okunma sayısı: 205

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
20 hit, 14 ziyaretçi, 15 ziyaret
Bu ay:
2323 hit, 1418 ziyaretçi, 1713 ziyaret
Toplam:
139013 hit, 67223 ziyaretçi, 89151 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı