Afyon Belediye Başkanı Adayı MEHMET ZEYBEK

26 Eylül 2020 Cumartesi

GASTRONOMİ ŞEHRİ OLMAK KOLAY İŞ DEĞİL (VİDEO HABER)

gastronomi-sehri-olmak-kolay-is-degil-video-haber

GASTRONOMİ ŞEHRİ OLMAK KOLAY İŞ DEĞİL (VİDEO HABER)
13 Haziran 2020 Cumartesi 20:14

            Ünlü Sanatçı, TV Yapımcı– Sunucusu,  Gurme Turgay Başyayla Afyonkarahisar’a geldi.Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, UNESCO Tescilli Gastronomi Şehrinde temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Turgay Başyayla’yı makamında kabul etti.Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Zeybek, şehrimizin tarihi, kültürü, turizm ve termal potansiyelinin yanı sıra Gastronomi alanında yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi verdi.Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılması süreci hakkında bilgi verdi.

“MARKA ŞEHİR UNVANINI ALDIK”

             UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı marka şehir başvurusunu 19 Haziran tarihinde Valilik ve Belediye işbirliğinde yaptıklarını söyleyen Başkan Zeybek,  Afyonkarahisar'ın 8 Bin yıllık tarihinden bugüne kadar süre gelen lezzetleri başvuru dosyasında detaylıca yer aldığını kaydetti. Birçok elemeden sonra dosya müracaatımız kabul edildiğini aktaran Başkan Zeybek, “ 31 Ekim 2019 tarihinde açıklanan sonuçta şehrimiz Gastronomi (Yemek Sanatı) alanında marka şehir ünvanı kazandı.  Sonucu açıklamasından hemen sonra Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), otel işletmeleri, Aşçılar Derneği ve Afyonkarahisar’ımızda faaliyet gösteren basın temsilcilerinden oluşan bir çalışma ekibi oluşturduk.  Daha sonra UNESCO'nun istediği taahhütler ışığında çalışmalara başlanarak bir kurumsallık çalışması başlattık.  Tüm paydaşların onayı alındıktan sonra UNESCO ya sunduk” dedi.

“GASTRONOMİ EVİNDE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”


     Bu sürecin ardından çalışmaları hızlandırdıklarını ve Belediye bünyesinde Gastronomi (Yemek Sanatı) Birimi oluşturduklarını söyleyen Başkan Zeybek; “ Bu kadar kısa sürede Valilik, Belediye ve diğer sektörlerle uyum içerisinde çalışmalar hızlandırarak Kültür Sanat Evi'nin Gastronomi Müzesi'ne dönüştürülmesi ve 110 yıllık bir konak olan Benlioğlu Konağı'nın Gastronomi (Yemek Sanatı)  dönüştürülme projesine başladık. Gastronomi (Yemek Sanatı) evi çalışmalarını tüm hızıyla devam ediyor.  Bu evin 750 metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 1200 metrekare alanı ile şovlar, ikramlar ve yöresel ürünler satış için kullanılması planlıyoruz” dedi."AFYONKARAHİSAR ADINA GURUR DUYUYORUZ"

Gurme Turgay Başyayla ise Afyonkarahisar’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.  Afyonkarahisar adına gururlu olduklarını dile getiren Başyayla; “15 yıla yakın süredir bu kadim şehri hem dünyaya,hemde Türkiye’ye anlatıyoruz. Pandemi sürecine rağmen çok güzel bir süreç yönetilmiş. Valiliğimiz ve Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. UNESCO tarafından Gastronomi alanında 36.’ncı şehir olmak kolay iş değil. Gastronomi Evi’ni gezdik, yapılan çalışmaları yerinde tespit ettik. Bu konuda hem sizlerle hemde Valimizle istişarelerde bulunuyoruz.” dedi.

“TÜM EKİBİMİZLE YANINIZDAYIZ”

Afyonkarahisar’ın hem lezzetleriyle hemde yer üstü ve yer altı zenginlikleriyle, sağlık turizmine katkılarıyla dünyada ve ülkemizde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Turgay Başyayla “Bu fırsatın iyi değerlendirildiğini görmek bizleri çok mutlu etti. Eylül ayında yapılacak festivalinde kazasız belasız tamamlanmasını temenni ediyorum. Bizlerde medya kuruluşları olarak aynı zamanda yapımcı olarak tüm ekibimizle Afyonkarahisar’ın yanındayız.  Yazılı görsel ve sosyal medyanın kullanılmasında birlikte hareket edeceğiz” dedi.  

Haberin videosu için TIKLAYIN 

https://we.tl/t-JwGrlH0emd
Haber okunma sayısı: 1814

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
248 hit, 156 ziyaretçi, 164 ziyaret
Bu ay:
644 hit, 292 ziyaretçi, 316 ziyaret
Toplam:
140720 hit, 68158 ziyaretçi, 90205 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı