Afyon Belediye Başkanı Adayı MEHMET ZEYBEK

25 Eylül 2020 Cuma

"ENGELSİZ GASTRONOMİ MUTFAĞI VE TERAPİ MERKEZİ" (VİDEO HABER)

engelsiz-gastronomi-mutfagi-ve-terapi-merkezi-video-haber

"ENGELSİZ GASTRONOMİ MUTFAĞI VE TERAPİ MERKEZİ" (VİDEO HABER)
23 Ağustos 2020 Pazar 18:47

        Afyonkarahisar Belediyesi’nin “Sosyal Gastronomi” alanında engelli bireylere yönelik hazırladığı “Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi” isimli SOGEP Projesi, Zafer Kalkınma Ajansı’nın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylandı.

      2.4 milyon TL bütçeli projeyle ilimizde bulunan dezavantajlı grupların (otizmliler, ortopedik engelliler, downsendromlular vb.) eğitim ve istihdamına yönelik engelsiz gastronomi mutfağı ve gastroterapi merkezi kurulacak.

AFYON’A ÖZGÜ YİYECEKLER ÜRETİLECEK

      Eski Emekliler Lokali’nin bulunduğu binada hayata geçirilecek proje kapsamında engelli vatandaşlarımıza temel aşçılık eğitimi verilerek, onların yetkinlikleri artırılacak. Ayrıca bu merkez içerisinde bir kafe kurularak engelli vatandaşlarımızın birlikte vakit geçirebilmesi sağlanacak. Tamamen engellilerin erişimine uygun hale getirilecek binada, Gastronomi şehri Afyona özgü yiyeceklerin üretileceği bir profesyonel mutfak kurulacak. Üretilen ürünler burada yapılacak kafe ile birlikte, Belediyemizin bünyesinde hizmet veren No03 ve Zafer03 işletmelerinde satışa sunulacak. Bu kafenin çalışanları da engelliler arasından seçilecek.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN İSTİHDAMI SAĞLANACAK”     Engelli vatandaşlarımıza bu mutfakta, engel durumlarına uygun olarak, aşçılık, garsonluk gibi hizmet sektöründe istihdam edilmelerini sağlayacak eğitimler verilecek. Bu eğitimler, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesindeki Gastronomi Bölümü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Özel Eğitim Şube Müdürlüğü’nce görevlendirilen uzmanlarla birlikte Profesyonel Aşçılar Derneğinden şefler tarafından verilecek. Ayrıca, binanın hemen yanında bulunan park alanı engelli parkına çevrilecek, engelli vatandaşlarımızın merkezin hemen yanında bulunan bu parkta rehabilite olmaları sağlanacak.

BELEDİYE TARİHİNDE DESTEKLENEN EN BÜYÜK BÜTÇELİ PROJE

     Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, Murat Öner ve Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş ile birlikte Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’nin kurulacağı binada incelemelerde bulundu.  Projenin hazırlanmasında, takibinde ve kabulünde emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Zeybek, hayırlı olmasını diledi. Bu projenin Belediye tarihinde desteklenen en yüksek bütçeli proje olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu merkezle birlikte engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırarak farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Engelli vatandaşlarımıza engelsiz bir merkez sunarak aynı zamanda istihdamının sağlanacağını bildiren Başkan Zeybek; “Engelli vatandaşlarımızın birlikte zaman geçirip sosyalleşebileceği bu mekanda aynı zamanda engel durumlarına uygun olarak eğitimler alıp becerini arttırabilecekleri bir çalışmayı hayata geçireceğiz” dedi.

ÇÖLYAK HASTASI VATANDAŞLARIMIZA ÖZEL ÜRÜNLER ÜRETİLECEK

      4 bin engelli vatandaşın bu merkezden yararlanacağını öngördüklerini  ifade eden Başkan Zeybek; “Proje tamamlandığında oluşturulacak gastroterapi merkezinde görme engelli vatandaşlarımız için kabartmalı alfabeyle oluşturulmuş menüler, yine konuşma engelli vatandaşlarımızın siparişlerinin alabilmeleri için işaret dili eğitimleri verilecek.  Merkez içerisinde oluşturulacak engelsiz kafede sunulmak üzere özellikle çölyak hastası vatandaşlarımız için glutensiz pasta, ekmek vb. gibi ürünler üretilerek şehrimizde yaşayan toplamda 350 çölyak hastası vatandaşımızın faydalanması sağlanacak. Başkan Zeybek, bunlara ek olarak görme engelli vatandaşlar için Gastronomi şehri Afyonkarahisar’ın yöresel yemeklerini tanıtan 1000 adet Braille alfabesiyle yazılmış el kitapçığı bastırarak, tüm Türkiye’deki görme engelli vatandaşlara ulaştıracaklarını söyledi.

MASTERCHEF AFYONKARAHİSAR’DA PROGRAM YAPACAK

      AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise projenin hayırlı olmasını temenni ederek “Afyonkarahisar hem Anadolu’nun dört yol ağzı, hemde dünyada 36 şehirden Türkiye’nin 3. Gastronomi şehri… Bundan dolayı çok gururluyuz. Afyon’umuzun kültürel değerlerinin özellikle mutfak değerlerinin tüm Türkiye ve dünya tarafından duyulması için Belediye Başkanımız engelli kardeşlerimize hizmet edecek bir proje hazırladı. Burası için elde edilen 2.4 milyon liralık hibenin kazandırılmasında emeği geçen Belediye Başkanımızı,  Zafer Kalkınma Ajansı’nın tüm çalışanlarını kutluyorum” dedi.  Ağustos ayı içinde Masterchef’in Afyonkarahisar’da çekimler yapacağını ifade eden Yurdunuseven, “Bu programın ilimizde yapılacak olması Afyonkarahisar’ın bir gastronomi şehri olduğunu bir kez daha ispatladı. Biz tüm birimlerimizle Belediyemizle bütün teşkilatlarımızla birlikte inşallah Afyonkarahisar’ı gastronominin baş şehri yapmanın gayreti içinde olacağız” dedi. 

Haberin videosu için TIKLAYIN

https://we.tl/t-6K3h5Z3f6a

 Haber okunma sayısı: 2598

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
190 hit, 132 ziyaretçi, 137 ziyaret
Bu ay:
586 hit, 269 ziyaretçi, 289 ziyaret
Toplam:
140662 hit, 68135 ziyaretçi, 90178 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı