19 Aralık 2018 Çarşamba

DÜNYA AFYONKARAHİSAR´DA BULUŞACAK

dunya-afyonkarahisarda-bulusacak

DÜNYA AFYONKARAHİSAR´DA BULUŞACAK
10 Ocak 2018 Çarşamba 13:05

 

2009  yılı Mart ayında bir televizyon programında Afyonkarahisar kamuoyuna ilk kez tanıttığı ve o dönem, “hayalden öteye gidemez” yorumlarının yapıldığı   Türkiye’nin en büyük Spor Kompleksi, bu kez de uluslararası dev bir organizasyona ev sahipliği yapacak.

 

DÜNYA AFYONKARAHİSAR’DA BULUŞACAK

DÜNYA MOTOKROS ŞAMPİYONASI HEYECANI EYLÜL'DE AFYON'DA YAŞANACAK       Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın ‘Sporu Termalle buluşturacağız’ sloganı çıktığı yolda Afyonkarahisar, dünyaya açıldı.    Motor sporlarının en gözde organizasyonları arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar’da yapılacak.

           1-2 Eylül tarihleri 2018 tarihleri arasında düzenlenecek dev organizasyonun tanıtımı, Dünya Super Sport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun da katıldığı İstanbul Çırağan Sarayında geniş bir katılımla yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto'nun destekleri, Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkıları ile Afyon Motor Sporları Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlik Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından organize edilecek. Şampiyona canlı yayınlarla birlikte yarış başına 802 milyondan fazla TV izleyicisine ulaşacak.Tanıtım toplantısı, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban,  FIM Avrupa Başkanı Wolfgang Srb, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel,  Youth Stream As Başkanı Luigi Zompetti, Afyonkarahisar Ticaret Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Belediye Başkan Yardımcıları Ayfer Örten, Ziya Arı, Belediye Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık, Destek Hizmetleri Müdürü Süleyman Kaya, Fen İşleri Müdürü Hüseyin Öztürk, iş adamları  ilimizin termal otel müdürleri, İstanbul’da yaşayan Afyonkarahisarlı işadamları, potansiyel sponsorlar ile Dünya Motosiklet Federasyonu yetkilileri ve sporcuların katılımıyla yapıldı.

“ORGANİZASYON KENTİN TANITIMINA BÜYÜK KATKISI OLACAK”

Ünlü spor programı sunucusu Ersin Düzen’in sunumuyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar yaptı. Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) gibi önemli bir organizasyonu ilk kez Anadolu’da Afyonkarahisar’da yapacağız. Daha önce 2009 yılında İstanbul’da düzenlemiştik. Dokuz yıllık aranın ardından bu büyük spor organizasyonunu Afyonkarahisar Belediyesi’nin destekleriyle 01-02 Eylül 2018 tarihlerinde yapacağız. Dünya üzerinde takip edilen ilk on spor dalı arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası sadece bir yarış değil aynı zamanda ülkemizin ve Afyon’un bilinirliği adına tam bir turizm organizasyonu olacak. Termal ve Sağlık Turizminin merkezi konumunda olan kentin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacak. En büyük arzumuz ülkemize yakışır bir şekilde Dünya Şampiyonası’nı düzenlemek.” diye konuştu.

“TERMALİ, SPOR TURİZMİYLE ENTEGRE ETTİK”

Afyonkarahisar'ın spor alanında yapılan yatırımlarla artık spor turizminde de ön plana çıktığını vurgulayan Belediye Başkan Burhanettin Çoban ise " 2009 yılında Belediye Başkan adayıydım. Türkiye’nin en güzel, en modern ve aynı alandaki en büyük Spor Kompleksini Afyonkarahisar’a yapacağım dediğim zaman bu sözüme kendi meclis üyelerim, Afyon’daki spor dostları dahil olmak üzere kimse inanmamıştı. Şu anda biz 225 bin nüfuslu ilde aynı alandaki Türkiye’nin en büyük Spor Kompleksini yaptık ve hizmete açtık. Bu dev tesisler sayesinde Afyonkarahisar’da termali, spor turizmiyle entegre ettik. Geçen sene 77 takım yaz kamplarını Afyonkarahisar’da yaptı. Yaz ayları itibariyle iklim olarak Türkiye’nin en ideal üç şehri var. Birisi Bolu, birisi Erzurum, birisi de Afyonkarahisar. Ancak ilimiz gerek otellerin kalitesi, gerek fiziki imkanları ve yemek kalitesi ve tesislerimizin kalitesi ile hepsinin önüne geçmeyi başardı” dedi. Afyonkarahisar’da Türkiye’nin en güzel motokros pistini 167 bin metrekare alan üzerine kazandırdıklarını söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban” Birkaç defa Türkiye şampiyonası yaptık. Baktık ki; organizasyon büyük ilgi görüyor, uluslararası boyuta taşıdık. Mütevazı bir Anadolu şehri için çok iddialı işlere giriştik. Federasyonumuzla birlikte şampiyonadan yüz akıyla çıkacağız. Belediye ekibimiz ciddi bir inanç sahibi. Belediye Başkanı olarak Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ve Sayın Valimizden aldığımız güç ve destekle her işin üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Dünyayı Afyonkarahisar’da buluşturacağız dedik ve inşallah buluşturacağız” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK OTOMOBİL VE MOTOR SPORLARI PİSTİ YAPIYORUZ

Bir ilde Belediye Başkanları ne yaparsa yapsın, ilin Valileri bu işi sahiplenmese, desteklemese tüm çalışmalar başarısız kalır.  Ama gerek bir önceki Valimiz Aziz Yıldırım Bey ve gerekse de altı aydır ilimizde görev yapan Sayın Mustafa Tutulmaz Bey’de projenin her aşamasında bize en büyük yardım ve desteği gösteriyorlar. Motosiklet ve Otomobil olarak Türkiye’de İstanbul Park dışında yapılmış yarış pistleri yok. Emeği geçenlere teşekkür buradan teşekkür ediyorum. İstanbul Park, şu anda kullanılmıyor, kullanılma ihtimali de görünmüyor. Maliye Bakanımız Naci Ağbay Bey’den büyük pazarlıklarla alt yapı sorunu olmayan 630 dönümlük bir arazinin tahsisini aldık. Türkiye Motosiklet Federasyonu ile birlikte Uluslararası Federasyondan da destek alarak projelerini yapmaya başladık. İnşallah Türkiye’nin çalışır durumda en güzel otomobil ve motosiklet yarışları pistini de Afyonkarahisar’da yapmaya başlayacağız.  Tamamlandığında ilimizde ülkemizde motor sporlarında dünyada tanınan ve bilinen bir il haline gelmeye başlayacak” dedi.

1 MİLYAR 400 MİLYON KİŞİ TV’DEN İZLEYECEK

Afyonkarahisar’ın termal turizmde önemli bir şehir haline geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban konuşmasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi; “ Sağlık turizminde de yapılan yatırımlarla çok önemli bir şehir haline geldik. Stadyumundan kapalı spor salonuna, su kayak tesislerinden yüzme havuzuna kadar çok güzel bir spor kompleksini ilimize oluşturduk. Bu tesislerimizin hemen yanı başına Afyon Motor Sporları Merkezimizi kurarak ulusal organizasyonları ilimizde yaptık. Bunları yaparken bir sloganımız vardı, “Dünya, Burada Buluşuyor” diye. İşte bugün yüzden fazla ülkede canlı olarak yayınlanan ve toplamda 1 milyar 400 milyon kişinin televizyondan izlediği Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız. Bu yayınlar ile hem ilimiz hem de ülkemiz kazanacak. Ama biz Belediye olarak bununla da yetinmedik şimdi motosiklet ve otomobil yarışlarının yapılacağı pistin temelini atacağız. Pistin arazisinin tahsisi gerçekleşti. Şimdi proje aşamasındayız ve temelini bu yıl atacağız. İnşallah bu yatırımların karşılığında Afyon’da Spor Turizmini sürdürülebilir ve on iki aya yayarak ilimizin ve ülkemizin ekonomisine ciddi katkılarda bulunacağız.” dedi.

"SPOR, ÜLKELERİN TANITIMINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAKTADIR"
Afyon'da yapılacak şampiyonayı sadece spor olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise  "Bu tür organizasyonlar bir il için üst ligde seviyeye çıkma göstergesidir. Bu sorumluluğa ev sahipliğinin onuru ve gururunu yaşayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Spor çağımızın en önemli etkinliklerinden birisi. Spor, ülkelerin tanıtımında önemli bir rol oynamaktadır. Afyon medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yer" ifadelerini kullandı. Vali Tutulmaz “Afyonkarahisar’ımız binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Hititler’den, Frigler’e, Lidyalılar’dan, Persler’e, Romalılar’dan, Bizans’a, Selçuklu’dan, Osmanlı İmparatorluğu’na kadar her dönem ilgi gördü. Kurtuluş Savaşı ve ardından gelen zaferin kazanıldığı topraklarda şimdi sporla dünya yeniden buluşacak. Hep birlikte ülkemiz ve ilimizin tanıtımı için olağanüstü bir adım atıyoruz. Belediye spor turizmi yatırımlarını yaparken, üniversitemiz spor sağlığı ile termal tedavisi konularında dünyanın sayılı merkezleri arasında yer alıyor. Bu yatırımların karşılığında hem yerli hem de yabancı motor sporları meraklılarının gözü kulağı Eylül ayında ilimizde olacak.” şeklinde konuştuHaber okunma sayısı: 367

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-yemene-sessiz-kalmayan-minik-eller

YEMEN'E SESSİZ KALMAYAN MİNİK ELLER

18 Aralık 2018 Salı 19:13
zabita-ekiplerimiz-denetim-yapti-

Zabıta Ekiplerimiz Denetim Yaptı

18 Aralık 2018 Salı 19:10
cobana-tesekkur-ziyareti

ÇOBAN´A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

17 Aralık 2018 Pazartesi 20:23
rauf-denktas-alt-gecidi-hizmete-acildi--

RAUF DENKTAŞ ALT GEÇİDİ HİZMETE AÇILDI

17 Aralık 2018 Pazartesi 19:46

GÜNDEM

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

MEZARLIKLAR 24 SAAT İZLENECEK

Afyonkarahisar Belediyesi, Kocatepe ve Bayraktepe Mezarlıklarının güvenliğini sağlamak için kamera sistemini

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı