16 Haziran 2019 Pazar

BELEDİYEDEN BİR KÜLTÜREL ESER DAHA [Video Haber]

belediyeden-bir-kulturel-eser-daha-video-haber

BELEDİYEDEN BİR KÜLTÜREL ESER DAHA [Video Haber]
05 Ekim 2018 Cuma 21:29

         Afyonkarahisar Belediyesi, kültürel yayınlara olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. Bu güne kadar ilimizin tarihine, kültürüne ve sanatına ışık tutan birçok eseri halkımızla buluşturan  Afyonkarahisar Belediyesi, kamuoyunda büyük ilgiyle takip edilen eserlere bir yenisi daha eklendi.  Afyonkarahisar Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan"Dünkü Afyonkarahisar ve Nesilden Nesile Bir Şair Ailesinin Son Ferdi: Osman Çizmeciler" isimli eser, 53’ncü yayın olarak belediye kütüphanesinde yerini aldı.  

KATILIM YOĞUN OLDU

          Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım törenine çok sayıda kitapsever katıldı.Tanıtım programında kitabıyla genel bir değerlendirmede bulunan Mehmet Behiç Görktan, bu kitabın, babası rahmetli Behçetoğlu Muzaffer Görktan'ın hazırlıklarını yaptığı, ancak sağlığında kitaplaştıramadığı bir çalışma olduğunu söyledi. Muzaffer Görktan'ın Şair Vehbi Çizmeciler'i ve oğlu Osman Çizmeciler'i genç kuşaklara tanıtmak maksadıyla bu çalışmayı hazırladığını belirten Görktan, "Bize de onun notlarını, anılarını derleyip toparlamak; bu kitabı Afyonkarahisar sevdalısı okurlarımıza sunmak nasip oldu" dedi.

                Osman Çizmeciler ve Muzaffer Görktan'ın Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini ve geçirmiş olduğu savaşların toplum ve ülke üzerindeki etkilerini bizzat yaşamış o zor günlere tanık olmuş kişiler olduğunu kaydeden Mehmet Behiç Görktan, "Vatanın ne zorluklarla kurtarıldığını ve bu kahraman insanların çektiği çileleri ve gösterdikleri fedakârlıkları hepimizin ve özellikle yeni yetişen gençlerimizin bilmesinde büyük yarar olduğunu düşünüyorum. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e geçişte bu olayları yaşamış kişilerin anılarının çok az olması ve o günleri yaşayan Osman Çizmeciler'in kaleminden o dönemin ortaya konulması da bu kitabın değerini artırmaktadır" diye konuştu.

“TARİH VE EDEBİYAT ALANINDA İLMİ ÇALIŞMA YAPACAKLARA KAYNAK OLACAK”                Kitapta yalnızca Osman Çizmeciler' in hayatı anlatılmadığını vurgulayan Görktan, "Cumhuriyet öncesi yılları, Osmanlı Devleti'nin durumu, Cumhuriyet'in ilk yılları, işgal yılları ve Afyonkarahisar'ın bu dönemlerdeki hali; anılarla, nüktelerle, fotoğraf ve belgelerle ortaya konmaktadır. Osman Çizmeciler'in 1920'li yılların Afyonkarahisar'ını anlatan "1924 Afyonkarahisar ve Çocukluk Yıllarım" yazılarını zevkle okuyacağınızı düşünüyorum. Bu arada Afyonkarahisar'da ilk su şebekesinin bağlanmasından, ilk elektriğin gelmesinden, ilk betonarme bina, ilk özel hastane, ilk daktilo, Afyon Lisesi'nin kuruluşu ve ilk öğretmenleri gibi birçok konuyu da hem Muzaffer Görktan'ın hem de Osman Çizmeciler'in kaleminden yine bu kitapta bulabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

                Osmanlı Türkçesi ile el yazması metin bulmanın zorluğundan bahseden Görktan, "Bu yüzden Osman Çizmeciler'in kendi el yazısı ile yazmış olduğu şiirlerinin bir kısmını orijinal bir şekilde yayınlamayı düşündük. Bunun Osmanlı Türkçesi çalışanlar için faydalı olacağını inanıyoruz. Şiirlerin yeni Türk alfabesiyle yayınlanmış kopyaları da kitabımızda mevcuttur. Ayrıca bu eserin tarih ve edebiyat alanında ilmi çalışma yapacaklara da nitelikli bir kaynak olacağını düşünüyoruz. Babam Muzaffer Görktan'ın "Dünkü Afyonkarahisar ve Nesilden Nesile Bir Şair Ailesinin Son Ferdi Osman Çizmeciler" adli eserini yayımlayarak bizlere kazandıran başta Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban olmak üzere Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Emel Sarlık ve çalışanlarına candan teşekkür ediyor, bu eseri rahmete yürümüş Karahisarlı büyüklerimizin aziz hatıralarına ithaf ediyoruz" diye konuştu.

GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLAR BU ESERDE

            Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Mehmet Behiç Görktan’ı ilimizin kültürüne, tarihine ve sanatına göstermiş olduğu ilgiden dolayı tebrik etti. Mehmet Behiç Görktan’ın daha önce iki projeyi kendilerine sunduğunu hatırlatan Başkan Çoban;” Ancak bu son proje ‘Dünkü Afyonkarahisar ve Nesilden Nesile Bir Şair Ailesinin Son Ferdi: Osman Çizmeciler" isimli eserde Afyonkarahisar’ın özellikle 1900’lü yılların başlarını anlatan yazılar ve aruz vezninde yazılmış şiirler, Osmanlıca orijinalinden Mehmet Behiç Ağabeyimiz tarafından bana sunulmuştu.  Afyon’a gelen ilk daktilo, ilk yapılan betonarme bina, ilk valiler, yine Afyonkarahisar’da ilk kez yayınlanan fotoğraflar vb. birbirinden değerli bilgilerin yer aldığı eserin Afyonkarahisarlılar’a en kısa zamanda kazandırılmalı talimatını vermiştim. Nasip bugüneymiş. Bu güzelim eseri; Behçetoğlu Muzaffer Görktan Ağabeyimizin değerli oğlu Mehmet Behiç Görktan kardeşimizin elinden almış olacağız. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Rahmetli Osman Çizmeciler, değerli Ağabeyimiz rahmetli Muzaffer Görktan’ın teyze oğlu oğluymuş.. Kendilerini saygıyla hürmetle anıyorum” diye konuştu.

“BASKIYA HAZIR BİR ÇOK ESERLERİMİZ DAHA VAR”

          Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yayınlanan 53’ncü eseri ilimize kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Çoban; “İnşallah 53’ncü kültür eserimiz Afyonkarahisarımıza ve bölgemize hayırlı olsun. Nasip olursa Gazeteci- Yazar İbrahim Yüksel kardeşimizin Afyonkarahisar’da yaşamış önemli bir şahsiyet olan ‘Adanalı Ziya’ isimli kitabının tanıtımını ve dağıtımını 15 gün içerisinde yapacağız. Yine Veli Cengiz Hocamızın ‘Mutlu Kalın’ isimli eseriyle beraber aynı zamanda 10-15 civarında baskıya hazır hale getirilen eserler var. Bunları da peyderpeydi ilimiz kültürüne kazandıracağız.”  diye konuştu.

 

 Haber okunma sayısı: 490

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
396 hit, 217 ziyaretçi, 235 ziyaret
Bu ay:
799 hit, 484 ziyaretçi, 528 ziyaret
Toplam:
135189 hit, 65205 ziyaretçi, 86413 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı