Afyon Belediye Başkanı Adayı MEHMET ZEYBEK

27 Eylül 2020 Pazar

Kızılören tarihine sahip çıktı

-kiziloren-tarihine-sahip-cikti

Kızılören tarihine sahip çıktı
24 Kasım 2019 Pazar 08:29

 Kızılören tarihine sahip çıktı

 

Anadolu’da Türk hakimiyetinin kesin olarak kabul edildiği, Miryokefalon Savaşı’nın 843. yıldönümünde ‘Miryokefalon Savaşı  Kızılören Çalıştay’ı düzenlendi. Çalıştaya 7 ilden 11 akademisyen katıldı.

 

17 Eylül 1176 tarihinde Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında yaşanan ve Türk zaferi ile sonuçlanan Miryokefalon Savaşı’nın yaşandığı yerin tespit edilmesi amacıyla Kızılören Belediyesi ve Kızılören Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa ‘Miryokefalon Savaşı  Kızılören Çalıştay’ı düzenlendi.  Çalıştay öncesinde 11 akademisyen savaş alanında 2 saat boyunca incelemelerde bulundu. Alan gezisinden sonra Kızılören Halk Eğitim Merkezi Konferans salonda bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya MHP Milletvekili Mehmet Taytak, Kızılören Kaymakamı Recep Hasar, Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, MHP Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Kocacan, 7 ilden gelen 11 akademisyen ve öğrenciler katıldı. 

“Tarihimize sahip çıkacağız”

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra çalıştayın açılış konuşmasını yapan Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol, çalıştayın amacından bahsetti. Başkan Erol, “Bugün Kızılören için özel bir gün diyebiliriz. İlk kez bu kadar değerli bilim adamlarını bir arada memleketimizde görüyoruz. Bu toplantı ilçemizin tarihi anlamında hayırlı bir başlangıcı olur. Çalıştay öncesinde değerli hocalarımızla birlikte tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan Miryokefalon Savaşı'nın muhtemelen geçtiğini düşündüğümüz alanlara beraber incelemelerde bulunduk. Değerli hocalarımız bu konuyla ilgili düşüncelerini bizlerle paylaşacak.  Yola çıkış nedenimiz tarihimize sahip çıkmaktır. Amacımız coğrafyamıza sığmayan bu tarihi anlamak, gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarmaktır. Biz yaşadığımız topraklarda 1000 yıldır var olduğumuz topraklarda neler olup bittiğini bu toprakların bize maliyetinin ne olduğunu öğrenmeye çalışacağız. Herhalde bunu da bizlere en doğru şekilde verecek olan değerli hocalarımızdır. Ben huzurlarınızda kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum ve hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

 

 

“Tarihi bir günü yaşıyoruz”

İlçe adına tarihi bir günü yaşadıklarını ifade eden Kızılören İlçe Kaymakamı Recep Hasar, “Selçuklu imparatoru 2. Kılıçarslan ile Bizans İmparatoru 1. Manuel’in karşı karşıya geldiği ve Manuel’in yenilip bu toprakları terk ettiği böylece 1071’den beri Türklerin Anadolu'dan sökülüp atılması gayesinin artık rafa kalktığı bir mana da şurada yazdığı gibi Anadolu’nun tapusunun kazanıldığı bir savaşın tam olarak yerinin tespit edilmesi ve bir tarihi gerçekliğin ortaya çıkartılması için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Her biri kendi alanında uzman hocalarımız elbette bu konuda kendi düşüncelerini, fikirlerini ifade edip bu manada savaşın tam olarak nerede olduğuna dair tarihi bir gerçekliği tüm kamuoyunun bölgemizin dikkatine sunma noktasında gerekli çaba ve gayreti sarf edeceklerdir. bu manada bu çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen başta belediye başkanımız olmak üzere tüm ekip çalışanlarına ve gönüllülük esasıyla buraya gelip bu gerçekliliğin ortaya çıkması için düşüncelerini ifade eden hocalarımıza hepinizin üzerine saygılarımı ve saygılarımı sunuyorum. Çalıştığımız hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu

 

“Kızılören için önemli bir adım atılmıştır”

Çalıştay hakkında bilgiler veren Doç Dr. Selim Kaya, “Anadolu'da gerçekleştirilen Anadolu tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan ‘Miryokefalon Savaşı Kızılören Çalıştay’ına hoş geldiniz. Tabii bugün burada yarın adına bir şeyler yapılmaya çalışılıyor, çalışılacak. Alanında uzman olan hocalarımız bugün burada bizimle beraberler. Çalıştay için Kızılören Belediye Başkanımız Ali Erol Bey ilk adımı attı. Öncesinde bir düşünce sonrasında bir hayal sonrasında da gerçekleştirmek üzere uygulamaya konulan ve bugün burada sizin huzurlarınızda gerçekleştirilecek olan bir program ortaya çıktı. Miryokefalon Savaşı’nın yeri ile ilgili pek akademisyen ve araştırmacı farklı zamanlarda farklı coğrafyaları işaret etmişlerdir. Onların her birisinin kendine göre dayandığı bir delilleri var. Her birisi kendisine göre bir amaç için yola çıkmış ve ne gördüyse ne olduysa onları dile getirmiş, bulgularından yola çıkarak da bazı yerleri işaret etmişlerdir. Kızılören için olduğu kadar Afyon için de bu konuda atılan ilk adım olması hesabiyle hakikaten çok önemli bir adımdır” dedi.

 

 

 

“Kızılörenliler bu davaya sahip çıkmıştır”

Çalıştayın moderatörlüğünü yapan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlham Erdem, “Kızılören Belediye Başkanı’na, Kızılören Kaymakamına ve Kızılörenlilere bu davaya sahip çıktıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. 23 yıl önce 1996 yılında başladığımız bir arayış bir tutku hala devam ediyor olmasını görmekten mutluyuz. Bir toplumun bir milletin varoluş yok kuruş davasıdır. Biz tarihçiler olarak böyle bakıyoruz. Gençlerimizi de bu konuda en azından bilinçli bir algı yaratma düşüncesindeyiz.  Tabii 843 yıl önce bir hadise niye bu kadar önemli bunu günlerce tartışabiliriz. Ben ilk defa bu kadar geniş katılım görüyorum.  Bugün de bu konuyu burada tekrar çok değerli konuşmacılarımızla beraber ele alacağız” ifadelerini kullandı.

 

7 ilden gelen 11 akademisyen görüşlerini açıkladı

Çalıştayda sırasıyla Prof. Dr. Muharrem Kesik, Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Prof. Dr. İlhan Erdem, Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Prof. Dr. Hasan Kara, Prof. Dr. Süleyman Özbek, Doç. Dr. Selim Kaya, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Balık, Dr. Öğretim Üyesi Talak Koçak, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Bilgin, Denizli Gençlik Merkez Müdürü Mustafa Yılmaz ve Emekli Öğretmen Mümtaz Başkaya birer konuşma yaparak Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı yerle ilgili hem tarihsel hem de bilimsel olarak görüşlerini paylaştılar. Çalıştayın sonunda programa katılanlara plaket takdim edildi. Çalıştayla ile ilgili sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 Haber okunma sayısı: 309

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
248 hit, 156 ziyaretçi, 164 ziyaret
Bu ay:
644 hit, 292 ziyaretçi, 316 ziyaret
Toplam:
140720 hit, 68158 ziyaretçi, 90205 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı