13 Aralık 2019 Cuma

Vali Tutulmaz AFAD Bölge Lojistik Deposunda İncelemelerde Bulundu

vali-tutulmaz-afad-bolge-lojistik-deposunda-incelemelerde-bulundu

Vali Tutulmaz AFAD Bölge Lojistik Deposunda İncelemelerde Bulundu
09 Ağustos 2019 Cuma 11:45

 Afetler sonrası barınma, sağlık, iaşe ihtiyaçlarının hızlı şekilde karşılanması için çadır, yatak, battaniye gibi malzemelerin depolandığı AFAD Bölge Lojistik Deposunda incelemelerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, İl Müdürü Mehmet Buldan’dan depo ve malzemeler hakkında bilgiler aldı.

Afete Hazırlık Yılı kapsamında geçen hafta gerçekleştirilen “Habersiz Deprem Tatbikatı” sonrası Vali Mustafa Tutulmaz Afyonkarahisar ilimizin afete hazırlık kapasitesi ve çalışmalarını yerinde incelemeye devam ediyor.

5 Kalem Malzeme Depolanıyor

İl Müdürü Buldan, Vali Tutulmaz’a deprem, sel, heyelan, çığ, hortum, teknolojik ve insan kaynaklı afetler, büyük yangınlar sonrasında afetlerden sonra afetzedelerin barınma, sağlık ve iaşe gereksinmelerinin karşılanması noktasında bu deponun önemli bir ihtiyaca karşılık verdiğini söyledi. Buldan, bu depoda afetzedelerin barınma ihtiyaçlarının hızlı ve etkin bir şekilde giderilebilmesi amacıyla,  çadır, yatak, battaniye, yastık çarşaf seti ve mutfak seti olmak üzere 5 kalem malzemenin depolandığı ifade etti.

Bilinçli OlmalıyızVali Mustafa Tutulmaz, AFAD çalışanlarına kolaylıklar dileyerek olası bir afete karşı kamu kuruluşlarının yanında vatandaşlarında afet bilinci noktasında bilinçlenmesinin önemine dikkat çekti. Vali Tutulmaz: “Doğal afetler önlenemez, ancak depremlerin afetlere dönüşmesi önlenebilir. Bu bakımdan afetlere karşı  önceden de hazırlıklı olmak zorundayız. Bu depolarında her an her dakika afetlere hazır olması gerekiyor.” dedi

Tüm Tedbirleri Önceden Almalıyız

Tüm tedbirlerin daha önceden alınması gerektiğine vurgu yapan Vali Mustafa Tutulmaz, “Afetlerin tabii ki bir kısmı doğaldır. Belki oluşuna yapılabilecek bir şey yok, ama bir kısmı da biz insanlardan kaynaklanan sıkıntılar da var tabii afetlerde. Eğer tedbiri bilimsel olarak önceden almazsak afetleri yaşamak durumunda kalırız ve ondan sonra da çoğu zaman kadere sorgu yaparız. Bizim tüm tedbirimizi öncelikle almamız lazım.  Deprem öldürmez, bina öldürür veya ihmal öldürür gibi bir söz vardı. Şimdi buradan özellikle binalar yapılırken onun muhakkak bilimsel altyapısına uymamız lazım.” diye konuştu.

Eğitimli Olmalıyız

Afetler konusunda eğitimli olunması gerektiğinin altını çizen Vali Tutulmaz, “Şimdi biz genelde çabuk unutuyoruz ve şu anda hiçbir şey olmamış gibi hareket ediyoruz. Bizim tedbirli olmamız lazım, eğitimli olmamız lazım, kurumlar olarak afet olmadan öncesinde ve olduktan sonra hazırlıklı olmamız lazım, bu konuda hassasiyetimizi özellikle ortaya koymamız lazım.” Dedi.
Haber okunma sayısı: 166

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı