13 Temmuz 2020 Pazartesi

Kadın Sağlığı Eğitim Projesi Fatma Tutulmaz’ın Katılımıyla Tanıtıldı

kadin-sagligi-egitim-projesi-fatma-tutulmazin-katilimiyla-tanitildi

Kadın Sağlığı Eğitim Projesi Fatma Tutulmaz’ın Katılımıyla Tanıtıldı
14 Kasım 2019 Perşembe 20:10

 Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz’ın koordinatörlüğünde yürütülecek “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” için tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda katılımcılara ilk eğitimler verildi.


Afyon Lisesi Konferans Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz ile birlikte protokol üyelerinin eşleri, doktorlar, sağlık görevlileri, veliler ve öğrenciler katıldı.


Toplantıda ilk olarak İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Deniz Fırat konuştu. Fırat konuşmasında proje ile Afyonkarahisar merkez ve ilçelerinde 15-69 yaş grubundaki tüm kadınlara sağlık okuryazarlığı eğitimleri verileceğini söyledi. Projenin Türkiye genelinde uygulanacağını ve 3 yıl süreyle devam edeceğini belirtti.
Bizler Dik Durursak Aile Ayakta Kalır


Daha sonra söz alan Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz konuşmasında öncelikle kadının toplumdaki önemine değinerek: “Biz kadınlar, insanlık tarihi boyunca her toplumda büyük önem gördük, görmeye de devam ediyoruz. Ana olduk, yâr olduk, göz nuru kız çocuğu olduk, gün oldu iş hayatında yerimizi aldık ve hep el üstünde tutulduk. Sevgi ektik, sevgi gördük. Münferit olumsuz örneklere takılmadan bunu böyle bilmek ve böyle yaşamak istiyoruz. Elbette biz kadınların da omuzlarında onlarca yük var. Buna rağmen yüzü daima gülen, merhametini ve sevgisini hissettiren bir anne, bir eş, yeri gelince de bir arkadaş olmayı başarabilen, bunu da bitmek bilmeyen bir güçle yapan varlıklarız. Ama şunu da unutmamalıyız ki, bizler ayakta durabilmek için kendi sağlığımızı da düşünmek zorundayız. Bizler dik durursak aile ayakta kalır, biz sağlıklı olursak toplumların tarihteki yolculuğu devam eder” dedi.


Kadınlarımızın Yaşam Kalitesini Yükseltmek İstiyoruz


Sağlık Okuryazarlığı hakkında da konuşan ve projenin içeriğini anlatan Fatma Tutulmaz: “Dünyada da önemi gittikçe artan sağlık okuryazarlığı oranını ülkemizde de artırarak özellikle kadınların yaşam kalitelerini yükseltmek ve sağlıklarını korumayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda da ilimizde, 3 yılı kapsayacak olan Kadın Sağlığı Eğitimi projemizi başlatıyoruz. Bu proje ile 15-69 yaş arası tüm kadınlarımıza, gelecekte bizler gibi güçlü bir kadın, anne ve eş olacak genç kızlarımıza “Sağlıklı Beslenme, Fiziksel Aktivitenin Önemi, Obeziteden Korunma ve Diyabet, Normal Doğum, Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi, Kanser Türleri ve Kendi Kendini Muayene” gibi pek çok konuda uzmanlarımız tarafından ayrı ayrı eğitimler verilecek” diye konuştu.


Proje ile Tüm Kesimlere Ulaşacağız


Projenin toplumun tüm kesimlerini kapsadığını söyleyen Fatma Tutulmaz: “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi, il ve ilçelerdeki tüm resmi kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde 3 yıl süresince devam edecek. Böylelikle toplam nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız ve onların yetiştirdiği başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimleri bilinçlendirilmiş olacak. Bizi heyecanlandıran bu projemizde bizlere destek veren Sayın Valimize ve kurum yöneticilerimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından Sağlık Müdürlüğü yetkililerince katılımcılara; meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, anne sütünün önemi, menepoz dönemi, sağlıklı beslenme, akılcı ilaç kullanımı,  6284 Sayılı Kanun ve Kadına Yönelik Şiddet, Tütün, Uyuşturucu, Teknoloji Bağımlılığı ve Zararları, Kadın Kişisel Bakım ve Hijyeni Sağlayarak Özgüveni Artırma gibi farklı başlıklarda eğitimler verildi.

 Haber okunma sayısı: 288

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı