20 Şubat 2020 Perşembe

Depremzedelerin Yaraları Sarılmaya Çalışılıyor

depremzedelerin-yaralari-sarilmaya-calisiliyor

Depremzedelerin Yaraları Sarılmaya Çalışılıyor
15 Ağustos 2019 Perşembe 22:37

 Geçtiğimiz günlerde Denizli’de meydana gelen deprem Afyonkarahisar’ı da yakından etkiledi. Bölgeye yakın iller Dinar, Evciler, Başmakçı ve Dazkırı’da 727 ev acilen denetimden geçirildi ve hasar tespitleri yapıldı. Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe en kısa sürede vatandaşların sıkıntılarının giderileceğini söyledi.

727 Ev Denetlendi, 223’ü Ağır Hasarlı

Denizli’de meydana gelen depremim Afyonkarahisar’a etkileri hakkında bilgiler veren Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe: “Bozkurt, Çardak ve Baklan çevresini merkeze alan hat, bölgemizin de Dinar, Evciler, Başmakçı ve özellikle Dazkırı ilçesinin bölgeye yakınlığı ile bizde de, devam eden artçıları ile tahminimizin üzerinde bir etki yarattı. Bize haberin geldiği andan itibaren devletin tüm kurumlarıyla AFAD, Çevre ve Şehircilik, 112 ekipleri, İl Özel İdaresi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü birimlerimizle birlikte bölgeye intikal ettik. Bu çerçevede ilk etapta vatandaşımızda oluşan tereddütleri giderebilme maksadıyla acilen bir ön hazırlık çalışmaları başlatıldı.  İlk günün ardından ikinci gün Özel İdare ve Çevre ve Şehircilik müdürlüklerinden 5 ayrı ekip oluşturduk ve hasar tespit çalışmalarına başladık. Toplam Dazkırı ilçemizde 12 köyümüz, Başmakçı merkez ve 6 köyümüz, Evciler merkez ve 7 köyümüzün talebine istinaden 727 ev acilen denetimden geçirildi. Yapılan incelmede 223 evimiz ağır hasarlı olarak, 321 ev az hasarlı olarak tespit edildi. 15 konutta yıkılmış durumda. Geri kalan 168 konutumuzda ise herhangi bir hasar kaydedilmedi” dedi.

En Fazla Hasar Dazkırı’da

Hasarın ağırlıklı olarak Dazkırı ilçesinde yaşandığına değinen Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe: “Ağır hasar olan 223 konuttan 203’ü Dazkırı ilçemizde. Buradaki 12 köyümüzden ağırlıklı olarak 3 köyümüz Kızılören, Hasandede ve Darıcalar diğer köylere nazaran depremin etkisini daha yoğun hisseden köylerimiz.  Bizim tespit ettiğimiz ağır hasarlı konutlara ilişkin olarak hazırlanan raporları biz AFAD Başkanlığına gönderdik. AFAD Başkanlığı genel hayatı etkileyecek olurunu bayram sonrası muhtemelen en geç Pazartesi alacak. Aldıktan sonra bizler Çevre Şehircilik ve İl Özel İdaresi ile beraber kesin hasar tespitlerini yapıp ağır hasarlı konutların sonucunu netleştireceğiz. Listelerin muhtarlıklara asılması itirazların değerlendirilmesi sonrası kesin hak sahipliği ortaya çıkmış olacak. Kesin hak sahipliği sonrası Valiliğimiz, AFAD ve bölge halkı ile bir araya gelerek kanunda belirlenen yönetmelerden birini seçeceğiz. Ağırlıklı olarak 20 yıl süreli sıfır faizli kredi kullandırma yöntemi ile devlet vatandaşlarımıza konut yaptırıyor. Bizler sürecin hızlı ilerleyeceği kanaatineyiz. Vatandaşlarımızdan bu sürede bizlere gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımıza tekrar büyük geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.Vali Vekili Dr. Boztepe konuşmasının sonunda ağır hasarlı olan evlerin genellikle kerpiç evler olduğuna dikkat çekerek: “ Beton evlerde hasar yok. Bu anlamda da bölgede ciddi bir revizyona ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.


 

 Haber okunma sayısı: 208

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı