16 Haziran 2019 Pazar

Afet Yönetiminin Tüm Örnekleri Afyonkarahisar'da

afet-yonetiminin-tum-ornekleri-afyonkarahisarda

Afet Yönetiminin Tüm Örnekleri Afyonkarahisar'da
14 Nisan 2019 Pazar 23:02

 Afyonkarahisar Afet Müdahale Planı'nda Saha Uzantılı Tatbikat

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, TAMP-Afyonkarahisar Afet Müdahale Planı ve 26 Yerel Düzey Operasyon Planı saha uzantılı yerel düzey masabaşı tatbikatı ile sınandı. AFAD Afyonkarahisar yerleşkesinde gerçekleştirilen tatbikat, Dinar ilçesinde meydana gelebilecek 5,4 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu üzerine kuruldu.

AFAD Afyonkarahisar Müdürü Mehmet BULDAN'ın başındai bulunduğu tatbikata, TAMP Afyonkarahisar’da görev verilen 26 Yerel Düzey Hizmet Grubu Plan Sorumlusu ile AYDES kullanıcıları katıldı. Saha çalışmasında ise AFAD Arama Kurtarma Birliği, emniyet, itfaiye, Sağlık Bakanlığı UMKE ve STK'ların arama kurtarma ekiplerinden toplam106 personel, 25 araç ve ekipmanı yer aldı. Senaryo gereği depremin gerçekleştiği ilçe Dinar'ın kaymakamı Selami KAPANKAYA da tatbikata iştirak etti.

AFAD Afyonkarahisar Müdürü Buldan, tatbikatın açılıında “AFAD faaliyetlerini tüm dünyada kabul görmüş afet yönetim modeli olan 'Risk Odaklı Bütünleşik Afet Yönetim Sistemi' çerçevesinde yürütüyor. Sistemin hazırlık ve müdahale evrelerinin kesişim noktasında bulunan afet ve acil durum tatbikatlar olası afette başarılımüdahale için hayati önem taşıyor." şeklinde konuştu. Dinar Kaymakamı KAPANKAYA ise AFAD'ın koordinatör kurum rolüne dikkat çekerek “Afet sırasında koordine olmuş 10 kişi koordine olamamış 100 kişiden daha etkilidir.” ifadelerini kullandı.

Denizli'deki Depremzedelere Afyonkarahisar'dan Kurtarıcı El Denizli'nin Acıpayam ilçesinde yaşanan 5,5 büyüklüğünde deprem sonrasında arama-kurtarma görevi ve barınma hizmetlerine destek olması için AFAD Afyonkarahisar iki Arama Kurtarma Ekibi'ni iki araç ve beraberindeki 2 arama-kurtarma köpeği ile bölgeye gönderdi. Deprem sonrasındaki iyileştirme çalışmalarında, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın psikososyal ekipleri ile birlikte çalışmak üzere Sosyal Çalışmacı Çetin Öztürk'ü bölgeye gönderdi.

Bir Haftada 7 Bin Kişiye Eğitim

AFAD'ın afet bilinci eğitmenleri, 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası’nı çocuklarda ve yetişkinlerde afet bilinci oluşturmak için çeşitli etkinliklerle değerlendirdiler. 14 ilkokul, ortaokul, lise ve öğrenci yurdunda çocuk ve gençlerle buluşan AFAD Afyonkarahisar eğitmenleri,  bir haftada 7 bin kişiye 'Afete Hazır Okul' modülü ile 'temel afet bilinci eğitimi' verdiler. Deprem, tahliye ve yangın tatbikatı yapmalarını sağladıkları çocuklara AFAD Çocuk Dergisi hediye ettiler.

AVM'de Sergi ve Kan Bağışı Kampanyası

Deprem Haftası’nda kentin ziyaretçi yoğunluğu olan AVM'sinde Afet Fotoğrafları Sergisi açan AFAD Afyonkarahisar, Türk Kızılay ile işbirliği yaparak il müdürlüğünde kan bağışı kampanyası düzenledi.

#Afyonkarahisar

 

 Haber okunma sayısı: 107

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
396 hit, 217 ziyaretçi, 235 ziyaret
Bu ay:
799 hit, 484 ziyaretçi, 528 ziyaret
Toplam:
135189 hit, 65205 ziyaretçi, 86413 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı