Afyon Belediye Başkanı Adayı MEHMET ZEYBEK

21 Mart 2019 Perşembe

Afyon Şehir Dergisi

Ya ölüm ya tehcir!

-ya-olum-ya-tehcir

Ya ölüm ya tehcir!
06 Nisan 2018 Cuma 14:31

 Ya ölüm ya tehcir!

 

Öncelilkli olarak önceki gün; Amerikan işgalindeki Afganistan'da Kur'an kursu bombalandı. Afganistan Hava Kuvvetleri'nin önceki gün ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetinde düzenlediği hava saldırısında şehit olanların sayısı 100'e yükseldi.  Sözde barış ve huzur vadeden katil Amerika şeytani bir şekilde masum insanları katletmeye devam ediyor. Hayatını kaybeden hafızlık eğitimi alan ve o gün hafızlık beratını alacak olan onlarca masumun katili Amerika’yı lanetliyor hayatını kaybeden Müslüman kardeşlerimize Allh’tan Rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

Ya ölüm ya tehcir! 

400 binden fazla insanın yaşadığı Doğu Guta bölgesi, 5 yılı aşkın bir süredir Esed rejimi tarafından muhasara altında tutulmaktadır. İnsani krizin zaten derin olduğu bölge, son aylarda yoğunlaşan saldırılarla kısa süre içinde binlerce sivilin hayatını kaybettiği bir toplu mezara dönüştü.

 

Son 4 ayda çoğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 2 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce insanın yaralandığı bölgede insani kriz hat safhaya ulaştı.

 

Kuşatma altındaki insanlar videolarla dünya kamuoyuna seslerini duyurmaya çalışıyor. 2013 yılından itibaren çocuk ve bebekler gıda yetersizliğinden; yaralılar da tıbbi malzeme yetersizliğinden dolayı ölüyor ya da ölmek üzere.

 

Esed rejimi, Doğu Guta'ya başta varil bombası olmak üzere her türlü silahı kullanarak kara ve hava saldırıları düzenliyor. Yapılan saldırılar; kimyasal silah, varil, vakum, misket ve sığınak delici bombalar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

 

Guta bölgesi başkent Şam’a yakın olması nedeniyle stratejik bir konumda ve geçmişten beri şiddetli çatışmaların yaşandığı bir bölgedir. 2013 yılında Esed rejimi bu bölgede ayrım gözetmeksizin kimyasal sarin gazı saldırılarında bulunmuş ve çocuklar dahil olmak üzere yüzlerce insan hayatını kaybetmişti.  Ve uluslararası camia bu katliamlara sessiz kalmıştı.

 

Ambargo altına alınan bölgelerde sivillere yönelik yoğun bombardıman ve derin bir insani kriz ardından muhalifler teslim olmaya zorlanmakta. Esed rejimi, Humus, Hama, Halep ve birçok yerde uyguladığı “Açlıkla terbiye” stratejisini Doğu Guta’da da uygulayarak ilgili bölgedeki tüm sivilleri kitlesel olarak cezalandırmayı hedefliyor.

 

Binlerce yaralının bulunduğu bölgede 2013 yılından itibaren kuşatmadan dolayı tıbbi yetersizliğinden dolayı binlerce kişinin ölüm döşeğinde olduğu aktarılmaktadır. Çocuk ve bebeklerin gıda yetersizliğinden; yaralıların da tıbbi malzemelerin yetersizliğinden dolayı öldüğü yada ölmek üzere olduğu kaydediliyor.

 

Doğu Guta’da insanlar ya ölüme sürükleniyor ya da tehcire mahkum ediliyor.

 

Geçen hafta yürürlüğe giren anlaşmayla birlikte Doğu Guta'dan tehcir edilen aileler, Haresta, Zemelka, Arbin ve Ayn Terma ilçelerinin yanı sıra çeşitli mahallelerden aileler İdlib'e gönderilmeye başlandı. Gelen aileler, Hama'da Suriye rejiminin bulunduğu yerin sıfır noktasındaki Madık Kalesi yakınlarında karşılanıyor. Tahliye anlaşmasıyla birlikte yerinden tehcir edilenlerin sayısı bugüne kadar yaklaşık 30 bin.

 

Tahliyelerin art arda gelmesi ve konaklama tesislerinin yetersiz kalması nedeniyle de aileler, Türkiye sınırına yakın konumda bulunan mescid ve okul gibi alanlara yerleştirildi.

 

Doğu Guta’dan tahliye edilen ailelerin ihtiyaçlarını Türkiye’den Kızılay, AFAD ve İHH gibi Sivil toplum örgütlerinin yardım kuruluşları olarak karşılıyoruz ve insani yardım malzemesi ulaştırıyoruz.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı 8 yıldır Suriye halkına sahip çıkan necip milletimizi yine mazlum ve mağdur kardeşlerimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bölgede acil olarak; gıda, çadır, battaniye ve sünger yatak ihtiyacı bulunmaktadır. Gün bugündür, gün “Ya ölüm ya tehcir” kıskacında sıkışmış Doğu Gutalı kardeşlerimize sahip çıkma günüdür.

 

Son olarak Doğu Guta’da yaşanan katliamların durdurulması ve tehcirle yurtlarından edilmelerin sona erdirilmesi için tüm  kamuoyunu harekete geçmeye çağırıyor, mazlumlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

Bizler; Afyonkarahisar STK platformu olarak Doğu Guta, Afrin, İdlib ve dahi  diger  bölgelerdeki Suriye’li mazlumlar için İHH İnsani Yardım Vakfı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Ayni ve Nakdi Yardım Toplama Kampanyası başlatılmış bulunmaktayız.

Bu kampanya kapsamında UN, YAĞ, SU, TEMEL GIDA MADDELERİ, HİJYEN KİTİ, BEBEK BEZİ, BEBEK MAMASI, TOPLANACAKTIR. Bu yardımlar İHH Reyhanlı Lojistik merkezine gönderilecek ve İnşallah oradan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır. Ayni yardımlar için toplama merkezlerimiz; Gazlıgöl Caddesi Türk Telekom ile Karaman Camii arasındaki yerde ve Afyonkarahisar Belediyesi yanı Afyon İHH Dernek Binalarıdır.

Irtibat telefonları 0542 562 03 03 ve 0542 561 15 09

Nakdi Bağış için Albaraka Afyonkarahisar Şubesi 2213333-4 no’lu hesap IBAN TR85 0020 3000 0221 3333 0000 04 nolu hesaba Açıklama “SURİYE” yazılması yeterli olacaktır. Tüm Afyonkarahisar’lı hemşehrilerimizin Ayni ve Nakdi yardım desteklerini bekliyoruz.

Ayrıca 14 Nisan Cumartesi günü saat 10:00 da Garden Kale Otelde İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım’ın katılımı ile kahvaltılı bir programımız olacakır. Tüm hemşehrilerimizi bu söyleşiye davet ediyoruz.

 

                                                                           AHMET ERTÜRK

                                                                                  AFYON İHH DERNEK BAŞKANI

Haberin etiketleri:

Ya ölüm ya tehcir!


Haber okunma sayısı: 443

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

MEZARLIKLAR 24 SAAT İZLENECEK

Afyonkarahisar Belediyesi, Kocatepe ve Bayraktepe Mezarlıklarının güvenliğini sağlamak için kamera sistemini

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı