15 Ekim 2018 Pazartesi

ÜRETTİĞİMİZ KEKLİKLERLE DOĞAYA DESTEK OLUYORUZ

-urettigimiz-kekliklerle-dogaya-destek-oluyoruz

ÜRETTİĞİMİZ KEKLİKLERLE DOĞAYA DESTEK OLUYORUZ
06 Aralık 2017 Çarşamba 17:00

 ÜRETTİĞİMİZ KEKLİKLERLE

DOĞAYA DESTEK OLUYORUZ

 

 

  

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğümüze bağlı Afyonkarahisar Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanında Şuhut Keklik üretme istasyonu kurulmuştur.  Çevremizdeki doğal kaynakların bilinçsiz, kontrolsüz kullanımı ve sınırsız tüketilmesine paralel olarak ortaya çıkan çevre sorunları dünyada ve ülkemizde doğal kaynakları koruma düşüncesini ortaya çıkarmış bozulan eko-sistemlerin eski haline geri kazandırılması için kullanım planlaması ve rehabilitasyon çalışmaları zorunlu hale gelmiştir. Tarımda yoğun zirai ilaç ve gübre kullanımı, habitatlarının tahrip edilmesi ya da bölünmesi, sanayi ve teknolojideki hızlı gelişmeler ile bilinçsiz ve kaçak avcılık yaban hayvanı popülasyonlarını özellikle de keklik türünü olumsuz etkileyerek sayılarını azaltmıştır.

Bakanlığımızca alınan kararla bozulan ekosistemlerin ve doğal dengenin korunması amacıyla azalan ve nesli tükenen sahalara üretilerek keklik salınması yoluyla doğanın eski haline getirilmesi sağlanacak ve diğer taraftan türkülerimize kadar giren ve kültürümüzde önemli yeri olan keklikle insanlarımızın hasreti dindirilecektir. Keklik, buğdayda önemli bir zararlı türü olan süne ile doğal yollarla mücadele etmemizi de sağlar. Özellikle kışlak diye tabir edilen ve sünenin kışladığı dağlarda erken ilkbaharda hareketlenen süneleri tüketen keklik önemli bir ekolojik işlev görmüş olur. Biyolojik mücadele kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızla ortaklaşa Konya’da Bakanlığımızın destek verdiği bir keklik üretim istasyonu da kurulmuştur.

Bu amaçlarla ülkemizin değişik yerlerinde keklik üretme istasyonları kurulmuştur. Bunlardan bir tanesi de Afyonkarahisar, Şuhut ilçemize yıllık 10.000 kapasiteli kınalı keklik üretecek şekilde 2009 yılında tesis edilmiştir. 2017 yılında Üretme İstasyonumuza yeni tesislerin eklenmesiyle birlikte kapasitesi 10.000 adetten %60 artırılarak 16.000 âdete çıkarılmıştır. Ayrıca üretme istasyonumuzda Türkiye’de ilk defa çil keklik üretimi gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımızca yapılan program kapsamında belirlenen İllere gönderilerek oralarda bozulan doğal yaşam desteklenmektedir. Bölge Müdürlüğümüz bağlı İllerde toplam 10.500 adet keklik doğaya yerleştirilmiştir. Afyonkarahisar İline 4000, Denizli İline 1500 adet, Eskişehir İline 1000 adet, Kütahya İline 2000 adet ve Uşak İline 2000 adet keklik doğaya yerleştirilmiştir. Ayrıca Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanı dışındaki Bolu’ ya 500 Manisa’ ya 1500 ve Balıkesir’e 500 adet kınalı keklik gönderilmiştir. Bu yıl 5500 Çil Keklik üretilerek bir kısmı damızlığa eklenmiştir. Edirne iline 1500ve Tekirdağ’ a 1750’ er adet olmak üzere toplam 3250 Çil Keklik de Trakya bölgesine gönderilmiştir.

 Doğal hayatın korunması için Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü olarak Bakanlığımızın gösterdiği üretim hedeflerinin çok üzerinde sağlıklı keklikler üretip doğaya salarak yürüttüğümüz çalışmalar ilerleyen süreçte yeni türlerle artarak devam edecektir. Haber okunma sayısı: 364

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

MEZARLIKLAR 24 SAAT İZLENECEK

Afyonkarahisar Belediyesi, Kocatepe ve Bayraktepe Mezarlıklarının güvenliğini sağlamak için kamera sistemini

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı