16 Ekim 2018 Salı

Özkal, kadınların yasal ve sosyal hakları AK Parti’yle birlikte teslim edildi

-ozkal-kadinlarin-yasal-ve-sosyal-haklari-ak-partiyle-birlikte-teslim-edildi

Özkal, kadınların yasal ve sosyal hakları AK Parti’yle birlikte teslim edildi
06 Aralık 2017 Çarşamba 16:54

 Özkal, kadınların yasal ve sosyal hakları AK Parti’yle birlikte teslim edildi

Kadınlara 'seçme ve seçilme hakkı' tanınmasının yıldönümü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal; kadınlara hakkı olan ancak yıllardır verilmeyen pek çok düzenleme ve sosyal hakkın, AK Parti iktidarıyla birlikte kadınlara teslim edildiğini anlattı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83’üncü yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını 1934’te almasının ardından TBMM’de her dönem sınırlı sayıda da olsa kadınların temsil edildiğini hatırlatan Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, son dönemde özellikle de AK Parti’yle birlikte Meclis’teki kadın sayısının arttığını söyledi. Kabinede iki kadın bakan olduğunu ifade eden Milletvekili Özkal, AK Parti’nin ile kadınların siyasette daha aktif olduğunu vurguladı. AK Parti kadın kollarının üye sayısının bazı ülke nüfuslarından fazla olduğunu anlatan Özkal, “AK Parti ile kadınlar siyasette gerçekten gerçek anlamda var olmaya başladı. Kurucu üyesi olmaktan onur duyduğum AK Parti kadın kolları ailesi, dünyanın bazı ülkelerinin nüfusundan daha fazla üyeye sahip. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi AK Partili kadınlarımızın hem siyasi hayatımıza hem de ülkemizin gelişimine büyük katkısı bulunmaktadır” dedi.

Kadınlara yönelik pek çok yasal ve sosyal düzenlemenin yıllarca ihmal edildiğine de değinen Milletvekili Hatice Özkal sözlerini şöyle tamamladı, “Türkiye'de kadın-erkek eşitliği ilkesi, Anayasaya ancak 2001 yılında girmiştir. Bu maddeyi güvence altına alan ve güçlendiren değişiklikler ise AK Parti iktidarı döneminde 2004 ve 2010 yıllarında yapılmıştır. Sosyal açıdan da kadınlarımıza yönelik pek çok hak yine AK Parti tarafından kadınlara teslim edilmiştir. İnançları gereği eğitim hakları elinden alınan, çalışma imkanı kısıtlanan kadınlarımız ve kızlarımız artık istedikleri gibi okullarına ve işlerine gidebilmektedir. Sorun olarak gösterilen ve kadınları ayrıştıran başı açık-başörtülü ayrımı son bulmuştur. Artık TBMM’ye de başörtümüz ile katılabilmekte, kadınlarımızın haklarına yönelik çalışmaları hiçbir ayrışma, kısıtlama ve engelleme olmaksızın hep birlikte yapabilmekteyiz. Bu çalışmaların ürünü olarak, son bir yıl içinde; kadınlara yönelik yarım dönem çalışmadan emeklilik haklarına, doğum ve süt izinlerinden iş ve hak kaybını engelleyen pek çok düzenlemeyi yasalaştırdık.”Haber okunma sayısı: 380

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

MEZARLIKLAR 24 SAAT İZLENECEK

Afyonkarahisar Belediyesi, Kocatepe ve Bayraktepe Mezarlıklarının güvenliğini sağlamak için kamera sistemini

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı