15 Ekim 2018 Pazartesi

İlk İmam Hatip’in ilk mezunu kabri başında anıldı

-ilk-imam-hatipin-ilk-mezunu-kabri-basinda-anildi

İlk İmam Hatip’in ilk mezunu kabri başında anıldı
02 Aralık 2017 Cumartesi 18:34

 İlk İmam Hatip’in ilk mezunu kabri başında anıldı

 

İlimizde Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak Türkiye’de İmam Hatip Okullarının ilki olan İstanbul İmam Hatip Lisesi’nin ilk ve bir numaralı mezunu Merhum Osman Nuri Alpaydın’ın vefatının ikinci seneyi devriyesi nedeniyle kabri başında Kuran okundu. 

 

Türkiye’de İmam Hatip Okullarının ilki olan İstanbul İmam Okulunun lise bölümünden 1956 mezun olan ve böylelikle ilk Türkiye’nin ilk imam hatip okulu mezunu olan Merhum Osman Nuri Alpaydın ölümünün ikinci yılında Afyonkarahisar’daki kabri başında bir kez daha anıldı. 

Yakınları ve sevenleri katıldı

 

1932 yılında dünyaya gelen ve iki yıl önce hayatını kaybeden Alpaydın’ın mezarı başında İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Kuran okundu. Anma programına İl Müftü Yardımcısı Galip Kolcu ve Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Durgut’un yanı sıra yakınları ve İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı.

 

İlk İmam Hatip’in ilk mezunu

 

Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Durgut ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak bir büyüğümüzü bir abimizi vefatının seneyi devriyesinde 2. yılında anmak için öğrencilerimizle geldik. Öğrencilerimizin okumuş oldukları hatimlerin burada dualarını yaptık. Merhum hocamız Osman Nuri Alpaydın Türkiye’deki açılan ilk İmam Hatiplerin 1951 yılında İstanbul’da açılan ilk İmam Hatip Okulu’nun ilk öğrencisi. Kendileri bir numaralı diploma ile mezun olmuş. Bu anlamda bir vefa borcu olarak kendisini andık. Bu vesileyle ilk İmam Hatip okullarının açılmasına vesile olan 21 Kasım’da vefat yıldönümünü idrak etmiş olduğumuz Mahmut Celalettin Ökten hocamızı da rahmetle minnetle burada almak istiyorum. Bu vesileyle tüm İmam Hatip okullarında emeği geçmiş hocalarımızı rahmetle anıyorum. Bu vesile ile tüm hocalarımıza rahmet diliyorum. Hocamızın ilk mezun olarak Afyonkarahisarımızda olması bizim açımızdan büyük bir şanstır. Onun hizmetlerini anmak, hizmetlerini yad etmek için buraya geldik. Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

 

Disiplinli ve örnek bir insandı

 

İl Müftü Yardımcısı Galip Kolcu da “Hocamızı rahmetle yad ediyoruz. Meslektaşımız ve kendisi ile tanışma imkanımız oldu. Allah gani gani rahmet eylesin. Uzun yıllar mihrap görevi yaptı. Fevkalâde disiplinli örnek bir insan, güzel evlatlar yetiştirdi. Güzel bir çevre bıraktı. İmam Hatip öğrencilerimiz meslektaşlarımızla beraber geldik ve kabrini ziyaret ettik. Rahmet diledik, öğrencilerimiz Kur’an okudu. Bu güzel bir örnek olur inşallah. Onun yaptığı hizmetler toplumumuz unutmayacaktır. Toplumumuzda bu manada din hizmeti vermiş ve her zaman isminin anılmasını sağlamış hocalarımızı sayısının çoğalmasını niyaz ediyorum ve bundan sonra bu görevi yapacak din görevlisi ya da bu göreve aday kardeşlerimizin iyi yetişerek güzel din hizmeti vermelerini cenabı haktan niyaz ediyorum. Cenabı Allah’tan hocamıza rahmet diliyorum” diye konuştu.

>>>>Oktay Yüksel Haber okunma sayısı: 404

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

MEZARLIKLAR 24 SAAT İZLENECEK

Afyonkarahisar Belediyesi, Kocatepe ve Bayraktepe Mezarlıklarının güvenliğini sağlamak için kamera sistemini

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı