Afyon Belediye Başkanı Adayı MEHMET ZEYBEK

23 Eylül 2020 Çarşamba

Haydi Afyon, eğitim seferberliğine!

-haydi-afyon-egitim-seferberligine

Haydi Afyon, eğitim seferberliğine!
10 Şubat 2018 Cumartesi 07:05

 Haydi Afyon, eğitim seferberliğine!

Kurulduğu günden bugüne Afyonkarahisarlı pek çok gencin yetişmesinde emeği olan Afyon Eğitim Vakfı, hizmetleri daha da artırmak için Türk Eğitim Derneği Koleji’nin bulunduğu arsayı satın almak için harekete geçti. Afyon Eğitim Vakfı’nın arsayı alabilmesi için Afyonkarahisarlı hayırseverlerin harekete geçmesi bekleniyor.

 

Afyon Eğitim Vakfı tarafından İkbal Termal Otel’de, Vakıf’ın faaliyetlerini kamuoyuna duyurmak amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı ve Afyon Eğitim Vakfı İkinci Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Afyon Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ile Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Emekli Albay Murat Diker katıldı.

GENÇLERİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZToplantıda Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Vakıf Genel Sekreteri Emekli Albay Murat Diker, “Vakfımızın amacı Afyonkarahisar nüfusuna kayıtlı veya Afyonkarahisar doğumlu öğrenim gören ancak maddi imkanlardan yoksun gençlerimizin daha üst seviyede eğitim yapabilmelerini sağlamak, sosyal sağlık ihtiyaçlarını karşılamak,  bilim ve sanat dallarında çalışma ve araştırma yapanlara parasal yardımda bulunmak, böylece Türk Gençliğine katkıda bulunmaktır” dedi.

KISA MESAJLA BAĞIŞ TOPLANACAK

1987 yılından bu yana öğrencilere burs verdiklerini belirten Diker, “Kuruluşunu müteakip 1987 yılında yükseköğrenim gören 25 öğrenciye burs verilmiştir. 2016-2017 dönemi için  405 öğrenciye 9 Ay Süre ile 200 TL. verilmiştir. 2017-2018 döneminde ise bursiyer sayısının 425 olması öngörülmüştür. Kuruluşundan bu yana toplam 2999 öğrenciye burs verilmiştir. Bağış miktarının artırılması ve daha çok bağışçıya ulaşmak maksadıyla SMS ile bağış toplanması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

İRTİFAK HAKKI SAHİPLERİNE FIRSAT

Türk Eğitim Derneği Koleji’nin (TED) bulunduğu arsa ile ilgili bir gelişmenin olduğunu, bu gelişmeden doğan fırsatın kullanılması hâlinde önemli bir imkana kavuşacaklarını kaydeden Diker, “Eski Maliye Bakanımız İsmet Attila döneminde Afyon Eğitim Vakfı’na 49 yıllığına irtifak hakkı ile tahsis edilen arsa üzerine bugünkü TED Koleji’nin bulunduğu okullar yapılmıştır. 4706 sayılı yasada yapılan değişiklikle vakfımıza bu arsanın yarı bedelini ödeyerek satın alma imkanı getirilmiştir” dedi.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNDEN 100’ER BİN LİRA

Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Emekli Albay Murat Diker şöyle devam etti:

“Vakıf yönetiminde bulunan Yönetim Kurulu üyeleri Hüsnü Serteser (Başkan), Burhanettin Çoban (İkinci Başkan), Şuayp Demirel, Yavuz Kocaşaban, A.Salim Pancar ve Metin İplikçioğlu arsa alım kampanyasında öncülük yaparak 100.000 TL bağış yapmayı taahhüt etmişlerdir. Arsanın satın alınabilmesi için Afyonkarahisar ve başta Ankara ve İstanbul olmak üzere diğer illerde yaşayan Afyonkarahisar’lı hayırsever işadamlarının da destekleri istenecektir.”

DAHA İYİ İCRAAT İÇİN AKAR GEREK

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Afyon Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de bahse konu arsanın satın alınması için tüm Afyon’a çağrı yaptı. Serteser, “Yeni çıkan, değiştirilen bir kanunla TED Koleji’nin bulunduğu, Milli Emlak’a ait olan arsayı Afyon Eğitim Vakfı’na kazandırmak istiyoruz. Bu konuda da değerli yönetim kurulu üyelerimiz 100’er bin lira bağış taahhüdü verdiler. Taaddüdünü ilk gerçekleştiren Sayın Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban oldu. Hayırsever işadamlarımızdan, yurtdışındaki hemşerilerimizden bu konuda katkı bekliyoruz. Vakıfların daha iyi icraat yapabilmesi için akarlarının olması gerekiyor. Biz de bu konuda arsayı kazandırarak iyi bir gelir elde etmek istiyoruz. Herkes kendi gücünce bu kampanyamıza katılabilir” dedi.

SERTESER’DEN BAŞKAN ÇOBAN’A TEŞEKKÜR

Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmaları hakkındaki değerlendirmesini de basın mensupları ile paylaşan Serteser, “Burslarımızı  2015 yılından itibaren artırdık.2015 yılından  önce 126 olan bursiyer sayımızı bugün 425’e çıkardık. İnşallah daha yüksek miktarları bu yıl ve önümüzdeki yıllarda başarılı öğrencilere veririz. İnşallah onlar da bizi temsil eder ve önemli yerlere gelerek burs sayımızı artırmada etkin olurlar. Bizim en önemli destek kaynağımız Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban oldu. Özveri ile buraya eğitim olduğu için en önemli katkıları sunuyor. Yönetim kurulu üyelerimize de kadın kollarımıza da, burs veren hayırseverlerimize de çok teşekkür etmek istiyorum” dedi.

BU İMKAN KAÇIRILMAMALI

Afyonkarahisar Belediye Başkanı ve Afyon Eğitim Vakfı İkinci Başkanı Burhanettin Çoban da Türk Eğitim Derneği Koleji’nin bulunduğu arsanın çok değerli olduğuna dikkat çekti. Çoban, “Yeni yapılan yasa değişikliği ile irtifak hakkı tesisi edilerek şirketlere, şahıslara verilen hazine arazilerinin satın alınması imkanının tanınmasıydı. Bizim vakfımızın bir avantajı daha var. Eğer vergi muafiyeti tanınan veya kamu yararına çalışan bir vakıf olursa, yapılan faaliyetler de eğitim faaliyeti olursa devletimiz bu arsayı yarı bedeli ile satabiliyor. Bu imkanı kaçırmamamız gerekiyor. İnsanlar, makamlar gelip geçici. Ama o arsayı kimse Kıyamet kopuncaya kadar götüremez. Arazimizin olduğu yer Afyornumuz’un en güzel yeri. 22 bin 500 metrekarelik bir alan.  Bu arsanın alınması ile Afyon Eğitim Vakfının çok daha fazla gelişeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. Haber okunma sayısı: 983

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
60 hit, 35 ziyaretçi, 38 ziyaret
Bu ay:
456 hit, 174 ziyaretçi, 190 ziyaret
Toplam:
140532 hit, 68040 ziyaretçi, 90079 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı