16 Temmuz 2018 Pazartesi

GENÇLİK MERKEZİ’NDE KİTAP OKUMA HALKALARI PROJESİ BAŞLADI

-genclik-merkezinde-kitap-okuma-halkalari-projesi-basladi

GENÇLİK MERKEZİ’NDE KİTAP OKUMA HALKALARI PROJESİ BAŞLADI
11 Ekim 2017 Çarşamba 19:56

 GENÇLİK MERKEZİ’NDE KİTAP OKUMA HALKALARI PROJESİ BAŞLADI

Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı çarşı merkezinde (Kurra Camii) karşısında hizmet veren Afyonkarahisar Gençlik Merkezinde “Kitap Okuma Halkaları Projesi” başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezlerinde uygulanan proje ile gençlik liderleri, gönüllü gençlik liderleri, gönüllü gençler, okul temsilcileri ile beraber gençlerin kitap okumasına destek verilmesi amaçlanmaktadır. Proje ile içinde yaşadığı kültürün değerlerini bilen ve onlara sahip çıkan bireyler oluşmasına katkı sağlayacak kitaplarla gençlerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmak; düzenlenen kitap kritikleri ile gençlerin muhakeme, kendini ifade edebilme ve topluluk önünde kendini ifade edebilme yeteneği geliştirmeleri hedeflenmektedir. 

Ortaokul, lise ve yüksek öğretim öğrencileri başta olmak üzere gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, analitik düşünen, kendini ifade edebilen, olayları ve olguları yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. En az 10 en fazla 20 gençten oluşan kitap okuma halkaları kapsamında gençler her hafta toplanarak belirlenmiş kitabı okumakta ve ay sonunda bu kitabın kritiğini yaparak ertesi ay yeni bir kitap ile faaliyeti sürdürmektedirler. Toplam 8 ay süren proje ile gençler her ay bir kitap okumuş ve o kitap ile ilgili kritik yapmış olmaktadırlar. Ortaokul, lise ve üniversiteli gençler kendi akranları ile buluştukları halkada okudukları kitaplar Afyonkarahisar Gençlik Merkezi tarafından temin edilmektedir. Her bir halka kitapları dönüşümlü olarak okuyabilmektedir.

 Proje kapsamında Bakanlığımız tarafından gençlerin psiko- gelişim düzeyleri dikkate alınarak belirlenen kitaplar şunlardır: Ortaokul grubu için Yürekdede İle Padişah (Cahit Zarifoğlu), Şeçme Hikayeler (Ömer Seyfettin), Küçük Prens (Antoıne De Sait Exupery), Kar Altında Bir Kelebek (Mustafa Ruhi Şirin), Billur Köşk Masalları (Tahir Alangu), Türk Masalları (Naki Tezel), Küçük Kara Balık (Samed Behrengi), Kardeşlik Hikayeleri; lise grubu için Bize Göre (Ahmet Haşim), Hikaye Tadında Osmanlı (Ahmet Sırrı Arvas), Ya Tahammül Ya Sefer (Mustafa Kutlu), Hayatı Kolaylaştır (Werner Tiki Küstenmacher Lothar J. Seiwert) , Gurbet Hikayeleri (Refik Halid Karay), Reis Bey (N. Fazıl Kısakürek), Zeytindağı (Falih Rıfkı Atay), Martı (Anton Cehov); üniversite grupları için Safahat (M. Akif Ersoy), Gün Olur Asra Bedel (Cengiz Aytmatov), Beş Şehir (A. Hamdi Tanpınar), Sevgi ve İlim (Mehmet Kaplan), Denemeler (Montaigne), Burhanlarımız (Said Halim Paşa), Özgürlüğü Kaçışım (Aliya İzzetbegoviç) adlı Türk ve Dünya Klasikleri belirlenmiştir.

Afyonkarahisar Gençlik Merkezinde ekim ayı itibari ile proje uygulanmaya başlanarak birden fazla kitap okuma halkası grupları kurulmuştur. Gönüllü Gençlik Liderlerinin ve okul temsilcilerinin sorumluluğunda yeni halkalar, Gençlik Merkezinde, Okullarda, Yurtlarda kurulmaya devam edilecek olup, Projeye katılmak isteyen kitapsever gençlerimizi çarşı merkezinde Kurra Camii karşısında bulunan Afyonkarahisar Gençlik Merkezine davet ediyoruz. Haber okunma sayısı: 199

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

MEZARLIKLAR 24 SAAT İZLENECEK

Afyonkarahisar Belediyesi, Kocatepe ve Bayraktepe Mezarlıklarının güvenliğini sağlamak için kamera sistemini

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
2 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Bu ay:
554 hit, 334 ziyaretçi, 367 ziyaret
Toplam:
121968 hit, 58379 ziyaretçi, 77963 ziyaret
15 Temmuz Demokrasi Destanı