24 Ocak 2020 Cuma

Büyük Taarruz Zaferi’nin 97. Yılını Kutluyoruz

buyuk-taarruz-zaferinin-97-yilini-kutluyoruz

Büyük Taarruz Zaferi’nin 97. Yılını Kutluyoruz
25 Ağustos 2019 Pazar 22:10

 Tarihin dönüm noktalarından Milli mücadelenin en çetin geçtiği illerden Afyonkarahisar Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı, Büyük Taarruz’un sevk ve idare edildiği ve mili mücadelenin karargâhı Afyonkarahisar zaferin 97. Yılını kutluyor.

Büyük Taarruz Zafer Haftası kutlama törenleri yarın başlıyor. Türkiye’nin bir çok farklı ilinden çok sayıda katılımcının gelmesiyle şölen havasında kutlanacak etkinlikler için artık saatler kaldı. Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinliklerinin bu yılda büyük bir coşku ile kutlanması bekleniyor.

Etkinlikler Panel ile Başlıyor

25-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak Büyük Taarruz Zafer Haftası saat.13.00’te Kamil Miras Anadolu Lisesi’nde Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez’in “Büyük Taarruz ve Kocatepe’yi Bir De Bizden Dinleyin” konulu paneliyle başlayacak. Türkiye’nin yetiştirdiği önemli bilim insanlarından Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Sarıkamış Harekâtının geniş kitleler tarafından anılmasını sağlayan Prof. Dr. Bingür Sönmez’in aktaracağı bilgiler ile Afyonkarahisar’ın ve Büyük Taarruz zaferinin hafızalarda bir kez daha tazelenmesi bekleniyor.

Atlı Birlikler İzmir’e Uğurlanacakİhsaniye ilçemize bağlı Kayıhan Beldesi her yıl olduğu gibi bu yılda Frig Vadileri Rahvan At Yarışları ve Zafer Kupası’na ev sahipliği yapacak. Aynı gün saat: 16.00’da Bursa Barosu Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde “Kuvayı Milliye Destanı” adlı bir gösteri sunacak.akşam saatlerinde kutlamaların adresi Şuhut ilçesi olacak.  Saat 20.30’da Şuhut ilçesinde bulunan Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz zaferi öncesinde Şuhut’ta kaldığı ve karargâh olarak kullandığı Atatürk Evi ziyareti edilecek. Ardından protokol üyeleri ve zafer etkinliklerine katılanlar 

Zafer Yürüyüşü İle Kocatepe’ye Çıkılacak

Şuhut Belediye Şehir Stadyumu da yine kutlamalara ve konser etkinliğine ev sahipliği yapacak. Protokol konuşmaları ile başlayacak kutlamalar, TSK Bando Gösterisi, TSK Tanıtım Filmi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Halk Oyunları Gösterisi, Afyonkarahisar Belediyesi Mehter Takımı Gösterisi ve konser ile devam edecek. Buradaki programın tamamlanması ile protokol üyeleri ve katılımcılar Çakırözü Köyü’nde Kahramanlık Türklerini dinleyecek. Saat: 00.00’da 97 yıl önce Mustafa Kemal ve ardındaki kahraman Türk Ordusu’nun bir ulusun kaderini sırtlanıp çıktıkları Kocatepe’ye yürüyüş başlayacak. Yürüyüşe katılanlar her zamanki gibi havai fişek ve lazer gösterisi ile uğurlanacak.

Kocatepe’de Askeri Harekât Anlatılacak

Sabahın ilk ışıklarıyla Büyük Taarruz ‘un başladığı Kocatepe’de etkinlikler düzenlenecek. Kocatepe’de askeri harekâtın anlatılması ile başlayacak etkinliklerde Bursa Barosu Kuvayı Milliye Destanı gösterisini sunacak. Afyonkarahisar Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği de Büyük Zaferi tüm dünyaya duyurmak düşüncesiyle TC03ZFR çağrı işareti ile telsiz etkinliği düzenleyecek.

Şehitlik Ziyaretleri Yapılacak

26 Ağustos sabahı Kocatepe Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı’nda düzenlenecek törende Büyük Taarruz Bisiklet Turu başlatılacak. Çelenk sunulması, konuşmaların yapılması sonrası bir subay araziyi anlatacak. Canlarını hiçe sayan şehitlerimizde unutulmayacak. Yzb. Agâh Efendi Şehitliği, Büyük Taarruz Şehitliği ve İstiklal Tanıtım Merkezi ziyaret edilerek ecdadımız yad edilecek. Zafer Haftasına katılan protokol üyeleri Valilik ziyareti gerçekleştirecek. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde 100. Yıl resim sergisinin de açılışı yapılacak. Etkinliklerin finalinde de izleyenleri gökyüzüne kilitleyen Türk Yıldızları ANS Kampüsünde muhteşem bir gösteri sunacak. Saat: 17.30’da yapılacak gösterilere ilginin yine yoğun olması bekleniyor.

Afyonkarahisar Kurtuluşunu Kutlayacak

Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 27 Ağustos tarihinde de öncelikle şehitlerimiz için İmaret Camiinde Mevlid-i Şerif okutulacak. Afyonkarahisar Mehter Takımı eşliğinde yapılacak olan Zafer Halk Yürüyüşü’nün ardından AKSAM tarafından düzenlenen “İşgalden Kurtuluşa Afyonkarahisar” adlı fotoğraf sergisi açılacak. Etkinlikler Anıtpark önünde yapılacak Kurtuluş Günü Programı ile devam edecek. Uluslararası halk oyunları ekiplerinin gösterileri, protokol konuşmaları, şiir dinletilerinin yer alacağı program Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Birliğinin konseri ile sona erecek. Aynı gün Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı nedeniyle ADD Genel Merkezi tarafından hazırlanan projeyle yola çıkan Cumhuriyet TIR'ı da aynı gün Anıtpark önünde ziyaretçilerini ağırlayacak.

TSK Askeri Birliği Bando Eşliğinde Şehir Turu Yapacak

Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinliklerinin 4. Gününde Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı ziyaretlerinin ardından Anıtkaya Şehitliğinde tören düzenlenecek. Her yıl düzenlenen geleneksel ATSO Spor Oyunları için 29 Ağustos saat: 17.30’da açılış programı düzenlenecek. Aynı gün TSK Askeri Birliği Bando eşliğinde şehir turu yapacak. 30 Ağustos günü Vali Mustafa Tutulmaz protokol üyelerinin tebriklerini makamında kabul edecek. Kutlamalar Zafertepe’de devam edecek.


 

 Haber okunma sayısı: 149

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Erkmen'de Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Muhammed Bayram'ın kaybettiği anket

Belediye, demir korkuluk yaptırdı

Afyon Belediyesi Hıdırlık eteklerinde yaptığı merdivene korkuluk yaptırdı.

Lavanta Yetiştiriciliği Projesi Afyon'a sıçradı

Afyonkarahisar için yapılan her türlü destek ve katkı bağlamında yürütülen iş ve işlemlerde proje bazlı

MÜSİAD İl Başkanı: Olası bir erken seçimde Ak Parti yüzde 45 oy alır

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Afyon İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Büyükşehir

AFYON İŞ DÜNYASI KOALİSYONA NASIL BAKIYOR?

Afyon Büyükşehir Haber’in özel röportajları başladı. İçinde bulunduğumuz geçici hükümet sorunu

Vekil Köksal, Yaşar Oflaz'ın sesini duysun...

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın meslektaşımız Yaşar Oflaz'ın durumuyla ilgilenmesini talep

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR
15 Temmuz Demokrasi Destanı